Madenciler: ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!’

Madenciler: ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!’

Dün Ankara’ya yürümek isterken jandarmanın gazlı, plastik mermili, coplu, tekmeli, küfürlü saldırısıyla gözaltına alınan Ermenekli madenciler ve Bağımsız Maden-İş temsilcileri serbest bırakıldıktan sonra Adliye’den “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarıyla çıktılar

Ödenmeyen ücretleri ve tazminatlarının bir an önce hesaplara eksiksiz yatırılması, maden ocaklarında gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması, işten atılan işçilerin işe geri iade edilmesi talepleriyle 88 gündür direnen, sorunun esas muhataplarıyla görüşmek için Ankara’ya yürümek isteyen ve her defasında karşılarında jandarma barikatı ya da şiddeti dikilen madenciler, dün yaşanan saldırıdan sonra gözaltına alınan arkadaşlarını Adliye önünde karşıladı.

Dün Güneyyurt Parkı’na sıkıştırılan madencilere vahşice saldıran jandarma Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin, Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, basın gönüllüsü Mertcan Yılmaz ve işçileri gözaltına almıştı. Gözaltına alınan madenciler olup bitene tepki olarak susma haklarını kullanmış, getirildikleri Adliye’ye işçiler ve aileleri yaklaşmasın diye polis ablukası oluşturulmuştu.

Adliye’de ifade işlemleri biten madenciler kendilerini bekleyen aileleri ve arkadaşlarının yanına “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganlarıyla geldiler. Burada bir açıklama yapan Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin, “Sonuna kadar bu mücadelemizin arkasındayız!” kararlılık ve mücadele ısrarının altını bir kez daha çizdi.

‘Kazanmadan bu yoldan dönmeyeceğiz’

Serbest bırakılan işçilerden Barış Karagöz öfkesini ve mücadele kararlılığını, “Kazanmadan bu yoldan dönmeyeceğiz. Alınterimizi istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Özbey Kanunları’yla, coplarla, plastik mermilerle, biber gazlarıyla bizim üzerimize gelmesinler!” sözleriyle ifade etti.

‘Biz hangi devlete güveneceğiz!’

Serbest bırakılan işçilerden İbrahim Yılmaz ise, “Biz hangi devlete güveneceğiz? Bizi coplayan devlete mi? Hatem Özbey’i, Fehmi Özbey’i koruyan devlete mi? Gözaltına alınan oğlumu haksızlığa karşı gelsin diye ben yetiştirdim. Denizler de Mertler de bitmez!” direnişten damıttığı bilincini özetledi.

Diren Ermenek Soma seninle: Korkmuyoruz!

Ermenek’teki madenci kardeşlerinin biber gazı, plastik mermiler, coplar, tekmeler, hakaret ve küfürlerle gözaltına alınmasını Bağımsız Maden-İş Genel Merkezi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla protesto eden Somalı maden işçileri, arkadaşlarının taleplerini, süreç boyunca yapılan görüşmeleri, verilen sözleri hatırlatarak, “Madencilerin işyerlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerçekleştirilemeyecek bir talep mi ki bu sözün karşısına geçip, patronu koruyup kollayıp, alay eder gibi bu insanları oyalıyorsunuz. Madencilerin maaşlarını istemeleri gerçekleşmeyecek bir talep mi ki madencilerin yaşadıkları kentte fiili sıkıyönetim ilan ediyorsunuz.

Kırk yıldır dededen, toruna madencilerin tazminatlarına çöken Özbeyler’e gücü yetmeyen devlet madencinin karşısında güç gösteriyor. KORKMUYORUZ.” dediler.

Soma’dan seslenen madenciler, açıklamalarının devamında şunları söylediler:

Bizler şunu anlıyoruz ki Somada da Ermenek’te de bu memleketin dört yanında da hakkını arayan, ölümle burun buruna yaşayan, açlıkla sınanan insanlar ancak ve ancak direnerek, hakkımıza çökmeye çalışanların karşısında yan yana örgütlü bir şekilde bulunduğumuzda kazanıyoruz. Dün Ermenek’te jandarmanın barikatına, saldırısına, TOMA’sına karşı duran madencilerin, eşlerinin, çocuklarının göstermiş olduğu iradeyi, cesareti ve direnci saygıyla selamlıyoruz.

 

Tekrardan ilan ediyoruz. KORKMUYORUZ! Talepler kabul edilinceye kadar bu yoldan dönmeyeceğiz. Buradayız, ayakta, sokakta ve tetikteyiz.  Taleplerimiz karşılanmazsa Ankara’ya yürüyüşümüze devam edeceğiz.

 

Direne direne kazanacağız!

Yaşasın onurlu mücadelemiz!

Yaşasın Ermenekli Madencinin Onurlu Mücadelesi!

 

Uyar Maden İşçileri

Bağımsız Maden İş Sendikası Yönetim Kurulu


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar