Madenciler verilen söze rağmen Kırkağaç Çamı’na geçirilmiyor!

Madenciler verilen söze rağmen Kırkağaç Çamı’na geçirilmiyor!

Dün verilen sözlere rağmen Somalı madencilerin Kırkağaç Çamlığına girişi jandarma tarafından engelleniyor.

Ücretleri ve tazminat hakları yıllardır ödenmeyen, işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadan çalıştırılan maden işçilerinin Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Ermenek ve Soma’dan eşzamanlı olarak başlattıkları Ankara yürüyüşünde kapsamındaki direnişte dün AKP Grup Başkanvekili ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Özlem Zengin’le yapılan görüşmede müzakerelerin başlaması kararı çıkmıştı.

O görüşmede işçilerden müzakere sürecini evlerinde beklemeleri istenmişti. Onlar da süreç somut bir kazanımla bitmeyene kadar dönmeyeceklerini söylemiş ve kendilerine Kırkağaç Çamı mevkiinde bekleyebilecekleri bir alanın tahsis edilmesini istemişlerdi. Bunun üzerine Zengin de Manisa Valisi’ni aramış ve Vali de bu talebe olur vermişti.

Salihli’de bekleyen işçiler ve sendika temsilcileri bu söz üzerine bugün Kırkağaç Çamı’nda konaklayacakları alana gitti. Fakat dün verilen söz unutularak önlerine jandarma barikatı çıkarıldı.

Bu barikata tepki gösteren işçiler, “Umarız siz de bir gün haksızlığa uğrarsınız ve haksızlık yapana değil, hakkını arayan sizin karşınıza asker-polis çıkarılır” diyerek tepki gösterdi.

İşçiler ve Bağımsız Maden-İş temsilcilerinin jandarma ve kaymakamla görüşmeleri devam ediyor.

Kırkağaç Çamı’nda durdurulan işçiler, eşleri ve çocukları da jandarma barikatı önünde oturma eylemi yaparak, gelecek haberi bekliyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar