Madenciler: Verilen sözler yerine getirilinceye kadar buradayız

Madenciler: Verilen sözler yerine getirilinceye kadar buradayız

Ankara’daki görüşmelerden sonra verilen sözler yerine getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini belirten madenciler, yarın Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yapacaklarını, Kırkağaç’taki bekleyişlerini devam ettireceklerini duyurdular

Tazminat hakları ödenmeden Soma AŞ ve Uyar Madencilik’ten atılan ve aradan geçen 5 yıla rağmen sadece 3 taksiti yatırılan 3 bin 500 maden işçisini temsilen gerçekleştirilmek istenen fakat Soma çıkışında jandarma barikatıyla durdurulan madencilerin eylemi bugün 7. gününde devam ediyor. İşçiler dün Ankara’da çeşitli bakanlık ve siyasi parti temsilcileriyle yapılan görüşmeden dönen heyetle bir toplantı yapmış, toplantının sonuçlarını kamuoyuyla da paylaşmıştı.

Bugün sabah da “Direne direne kazanacağız!”,Tazminat hakkımız, söke söke alırız!”, “Sorumlu TKİ tazminatı öde!” sloganlarıyla yürümeye hazırlanan işçilerin önü önceki günlerdeki gibi jandarma tarafından kesildi. İşçiler ve Bağımsız Maden-İş yöneticileri Ankara’daki görüşmenin gerçekleşmesinin ve verilen sözlerin anlamlı olduğunu; fakat bu sözler yerine getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

Ankara’dan dönen heyetle yapılan toplantıdan sonra işçiler ve sendika ortak bir açıklama yaparak hem görüşme hakkında bilgilendirmede bulundular hem de bundan sonra nasıl bir yol izleyecekleri konusundaki kararlarını deklare ettiler. İşçiler jandarma tarafından önleri kesilerek bekletildikleri Kırkağaç Çamlık mevkisindeki bekleyişlerinin aralıksız devam edeceğini, daha önce belirledikleri gibi yarın da Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması gerçekleştireceklerini, jandarma engeliyle ilgili hukuki girişimlerini sürdüreceklerini belirttiler.

Yapılan açıklamada görüşmenin içeriği şöyle özetlendi:

Bizler, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait, Soma Holding’e bağlı Soma Kömürleri A.Ş tarafından Hizmet Alım Sözleşmesi ve rödovans kapsamında işletilen Eynez, Ata bacası, Işıklar ile Uyar madencilik işyerlerinde çalışan maden İşçileriyiz.

 

Bizler, patronun haklarımızı çaldığı, sarı sendikanın sattığı, T.K.İ’nin izlediği, yargının görmediği ve siyasetin duymadığı Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçileriyiz. Kamuoyu tarafından artık biliniyoruz. Beş yıldır süren oyalama, yalan ve hileye karşı 5 Ekim Cumartesi günü Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlattığımız yürüyüşümüz ve mücadelemiz ile hem ülke çapında hem uluslararası ölçekte sesimizi duyurduk.

 

Bu mücadele ve dayanışmayla 9 Ekim Çarşamba günü devletin, bürokrasinin mağduriyetimizle ilgili en üst düzey sorumluları tarafından muhatap alındık. 50 kişilik ‘’Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçileri’’ meclisimizden 3 arkadaşımızı ve 2 sendika yöneticimizi görüşmelere göndermek üzere görevlendirdik. Temsilcilerimiz Ankara’da ilk önce mecliste olan partilerin grup başkanvekilleri ile görüşmeler yaptı. Üç parti de hak mücadelemizde haklı olduğumuzu belirtti ve meclis gündemine konuyu taşıdı. Devamında AKP grup başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Özlem Zengin ile akabinde Enerji Bakanlığı Yardımcısı Şeref Kalaycı, T.K.İ Müdürü ve hukuk işleri müdürü ile heyetimiz toplantılar yaptı. Görüşmelerde Özlem Zengin, bunun bir hak mücadelesi olduğunu ve bu konuda Cumhurbaşkanı ve Enerji Bakanı ile doğrudan görüşmeler yapacağını belirtmiştir. Bakanlıkla gerçekleştirdiğimiz görüşme ise heyetimiz tarafından sunulan tezlerin haklı olduğu, bu mağduriyetin giderilmesi için somut adımlar atılacağı mutabakatı ile sonuçlanmıştır. Yine bakanlık ve T.K.İ konuyla ilgili ayrıntılı çalışma yapacağını belirtmiş; T.M.S.F’deki durumu öğrenmek için görevlendirmeler yapmış; sendikamızdan konuyla ilgili bir dosya hazırlamasını ve aynı zamanda çözüme dair bir rapor hazırlamasını istemiştir. Heyetimizle ikinci görüşmenin 15 Ekim tarihine kadar gerçekleşeceği belirtilmiştir. Yine bugün AKP grup başkanvekili Bülent Turan mecliste yaptığı açıklamada heyetimizle görüşmenin olumlu geçtiğini ve haftaya tekrar yan yana gelineceğini belirtmiştir.

 

Yine keyfi ve hukuksuz bir şekilde Kırkağaç mevkiinde Manisa Valiliği tarafından yürüyüşümüzün engellendiği yetkililere iletilmiştir. Bu gelişmeler sonrasında bugün 50 kişilik maden işçileri meclisimiz konuyu enine boyuna irdelemiş, dersler çıkarmış ve önümüzdeki sürece dair ortak kararlar almıştır.

‘Kırkağaç Çamlığında aralıksız bulunmaya devam edeceğiz’

İşçilerin bundan sonrasına ilişkin aldıkları kararlar da şöyle anlatıldı:

-Bizler hak arama mücadelemize başlamadan önce kimse tarafından duyulmadık, konuşulmadık, muhatap alınmadık. 5 yıl boyunca sadece oyalandık, kandırıldık ve korkutulduk. Artık birliğiz ve gücümüzün farkındayız. Artık insan yerine konuluyoruz. Bu yüzden ilk gün verdiğimiz sözün arkasındayız: Tazminatlarımızı almadan geri dönmeyeceğiz.

 

-Haklı mücadelemizi şu an devam eden biçimiyle sürdüreceğiz. Kırkağaç Çamlığında aralıksız bulunmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki üç gün içerisinde Kınık, Soma, Kırkağaç, Savaştepe, Gelenbe, Akhisar bölgelerinde tazminat ve emeklilik mağduru maden işçileriyle toplantılar organize edip gelişmeleri ayrıntılı olarak onlarla paylaşacağız. Tazminat ve emeklilik mağduru maden işçisi neredeyse orada olacağız. Köy köy, mahalle mahalle toplantılar organize edeceğiz, girilmeyen yer bırakmayacağız.

 

12 Ekim’de Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması

 

-Yürüyüşümüz başlamadan önce planladığımız gibi 12 Ekim Cumartesi günü Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

 

-Valiliğin keyfi, hukuksuz ve patron yanlısı yasağını hem çeşitli gösterilerle protesto ve teşhir edeceğiz hem de daha önce de yaptığımız gibi hukuki olarak mücadele edeceğiz.

 

-İkinci görüşmede bakanlığa verilmek üzere 3500 Tazminat ve Emeklilik mağduru maden işçisinin ve aynı zamanda halen çalışmakta olan maden işçilerinin sorunlarını, çözüm önerilerimizi sunacağımız ayrıntılı bir dosya hazırlayacağız.

 

Destek ve dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı

 

Aldığımız bu kararlar doğrultusunda başta haksızlığa uğramış 3500 maden işçisini Kırkağaç Çamlığı bekleme alanımıza uğramaya, kalmaya çağırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki emekçileri, değerli halkımızı maden işçilerinin haklı mücadelesine destek olmaya, yalnız bırakmamaya davet ediyoruz.

 

Bugüne kadar arayan, soran, ihtiyaçlarımız konusunda dayanışan, sosyal medyada bizi görünür kılan, desteğe gelen, gelemese de aklı ve gönlü bizle atan tüm emekçilere teşekkür ediyoruz.

 

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!         
İŞÇİYE DEĞİL PATRONLARA BARİKAT!

 

SORUMLU T.K.İ TAZMİNATI ÖDE!                                                     
KAHROLSUN SARI SENDİKACILIK!

 

BAĞIMSIZ MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
TAZMİNAT VE EMEKLİLİK HAKLARI ÖDENMEYEN 3500 SOMA MADEN İŞÇİSİ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar