Madencilerin Ankara yürüyüşü engellenmeye devam ediyor

Madencilerin Ankara yürüyüşü engellenmeye devam ediyor

Tazminat hakları ödenmeden işten atılan ve aradan 5 yıl geçmesine rağmen sadece 3 taksiti yatırılan 3 bin 500 maden işçisini temsilen Soma’dan Ankara’ya yürüyen Bağımsız Maden-İş üyesi işçilerin jandarma tarafından keyfi şekilde engellenmeleri devam ediyor

En az 301 maden işçinin can verdiği Soma Katliamı’nın ardından Uyar Madencilik ve Soma Holding’ten tazminat hakları ödenmeden atılan 3 bin 500 işçiyi temsilen Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Soma’dan Ankara’ya başlayan yürüyüşe dönük keyfi yasakçı tutum devam ediyor. Dün kent meydanında buluşan işçiler basın açıklamasından sonra, katliamda hayatlarını kaybeden arkadaşlarının mezarlarını ziyaret ederek, yürüyüş için yola koyulmuşlardı.

Saat 15:00 sıralarında Manisa Kırkağaç sınırına ulaşan işçilerin önü jandarma tarafından kesilmiş ve ‘şehirlerarası karayolunda yürüyüş izni olmadığı gerekçesiyle’ yürüyüş yapamayacakları, yapmak istiyorlarsa geçecekleri tüm il ve ilçelerin mülki amirlerinden izin almaları gerektiği söylenmişti. İşçilerin yürüme kararlılığına karşı da gözaltı tehdidi yapılmıştı.

Bu gelişme üzerine işçiler jandarma barikatı önünde oturma eylemine başlamış, geceyi de Kırkağaç sınırında halaylar, konuşmalarla geçirmişlerdi.

İşçiler yürüyüşlerinin 2. gününde barikat konulan yerde oturmaya devam ediyor.

Yürüyüş başlamadan önce Soma Kaymakamlığı’nın koyduğu yasak kararı avukatlar tarafından Manisa 1. İdare Mahkemesi’ne götürülmüş ve mahkeme yasağı kaldırmıştı. Bağımsız Maden-İş de geçecekleri onlarca il ve ilçenin mülki amirlerinden izin alma dayatmasının kabul edilemeyeceğini; İçişleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahkemeden aldıkları yürüyüş izni kararlarının hiçe sayılarak engellenmelerinin tamamen keyfi bir yaklaşımı ifade ettiğini belirtiyorlar. Yasağın kaldırılmaması durumunda bulundukları yeri eylem alanına dönüştüreceklerini ifade ediyorlar.

3 bin 500 işçiyi temsilen 50 işçi ve 10 sendika yöneticisinin katıldığı yürüyüş kolunun Kırkağaç İlçesi sınırlarındaki eylemli bekleyişi devam ediyor.

İşçiler gasbedilen ve şimdiye kadar mahkeme kararları ve verilen sözlere rağmen sadece 3 seçim öncesinde 3 taksitin ödendiği tazminat haklarını alıncaya kadar direnmekte kararlı olduklarını belirtiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar