Mahir Kılıç açlık grevinin 106. gününde

Mahir Kılıç açlık grevinin 106. gününde

İzmir BB’deki işine, hakkettiği ve söz verildiği gibi kadrolu olarak geri dönmek için tam 3. kezdir açlık grevi eylemi yapan Mahir Kılıç’ın CHP İstanbul İl Binası önündeki direnişi bugün 106. gününde

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 11 yıl taşeron temizlik işçi olarak çalışan ve açtığı muvazaa davasını geri çekmediği için 2017 yılında işine son verilen Mahir Kılıç, tam 106 gündür açlık grevi eylemi yapıyor. Kılıç, son olarak direnişiyle ilgili spekülasyon yapılması üzerine B1 vitamini, su ve şeker alımını kesti.

Bu açlık greviyle birlikte Kılıç, tam 3 defadır uzun süreli açlık grevi yapıyor. İşinden olmasının tek nedeniyse; bin 200 taşeron işçiyle birlikte açtıkları kadroya geçme davasını (muvazaa) gerek Genel-İş yönetiminin gerekse dönemin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bürokratlarının baskısına rağmen geri çekmemesi. Davanın yerel mahkemede kazanılmasından sonra Yargıtay aşamasında geri çektirilmesi için yapılan baskılara, 258 işçiyle birlikte direnen Mahir Kılıç, o günden bu yana tam 3 defadır açlık grevi yaparak mahkemede kazandığı ve CHP yöneticileriyle belediye başkanlarının da söz verdikleri işine kadrolu olarak geri dönme mücadelesi yürütüyor.

Mahir Kılıç, CHP Genel Merkezi önünde sürdürdüğü açlık grevinin 184. gününde (2018 yılının Kasım ayında) CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı aracılığıyla devreye girmesi sonucu verilen sözler ve yapılan protokol üzerine eylemini sonlandırmıştı. O protokole göre Kılıç, sağlığı düzeldikten sonra; önce Çiğli Belediyesi’nde çalışacak, Mayıs’tan itibaren de İBB’ye geçiş yapacaktı.

Fakat bu söz de yerine getirilmedi, Mahir’in kadrolu olarak İBB’ye geçişi sağlanmadı. O da kendisine önerilen işler yerine “hakkım olanı istiyorum, lütuf beklemiyorum” diyerek bu talebindeki ısrarını sürdürdü ve CHP İstanbul İl Binası önünde direnişe başladı ve son olarak B1 alımını, şeker ve suyu kesti.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ysa; bir protokole de bağlanmış sözünü, yapılan görüşmeleri unutarak, “öyle birini tanımıyorum, süreçle hiçbir dahlim olmamıştır” gibi bir açıklama yaptı! Ayrıca Mahir’in direnişiyle ilgili olarak WhatsApp grupları üzerinden spekülatif bilgiler paylaşıldığı öğrenildi.

Mahir Kılıç, ilk olarak İzmir’de 67 gün açlık grevi yapmış, ildeki yerel kurumların devreye girmesiyle Karşıyaka Belediyesi’nde işe başlatılacağı, sonrasında da İBB’ye geçirileceği söylenmişti. Fakat bu söz yerine getirilmedi. Bunun üzerine Ankara’da CHP Genel Merkezi önünde direnişe başlamış ve bu direniş de açlık grevinin 184. gününde Canan Kaftancıoğlu’nun girişimleri ve imzalanan protokolle sonlanmıştı. Fakat bu protokole de uyulmadı ve son olarak 106 gündür CHP İzmir BB önünde direniş sürdürüyor.

Canan Kaftancıoğlu’nun “öyle birini tanımıyorum, bu olaya hiçbir şekilde dahlim yoktur” açıklamasından sonra İnşaat İşçileri Sendikası avukatı Ekin Güneş Saygılı da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada Kaftancıoğlu’nun geçen yılki girişimleri ve imzalanan protokole dair tanıklıklarını anlattı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar