Mahkeme: İşçilerin eylem yapması ifade özgürlüğüdür

Mahkeme: İşçilerin eylem yapması ifade özgürlüğüdür

Bursa’da yerel mahkemenin Renault işçilerine verdiği hapis cezası üst mahkeme tarafından “eylem ifade özgürlüğü kapsamındadır” denilerek bozuldu

Bursa’da 2016 yılında Oyak Renault’tan atılan arkadaşları için fabrika önünde eylem yaptıkları için ceza alan altı işçi hakkında yerel mahkemenin verdiği karar, Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından eylem ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek, iptal edildi.

Mahkemeden bozma gerekçesi: ifade özgürlüğü

Gazete Duvar’a yansıyan habere göre Renault fabrikasından 2016 yılında işten atılan arkadaşlarına destek için eylem yapan 6 işçi için Bursa 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği cezalar, bir üst mahkeme olan Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Bursa 21. Asliye Ceza Mahkemesi, Ali Aldemir, Ayhan Özgür, Birol Serbest ve Uğur Karasu’ya 5 ay hapis cezası verirken Dilek Gültekin ve Yıldırım Doğan’a ertelemesiz 3 yıl 4 ay hapis cezası vermişti. Mahkemenin işçilere verdiği hapis cezasının gerekçesi ise “Mudanya yolunu kapatmak suretiyle eylem yapma ve polise direnme“. Bir üst mahkeme, kararı bozdu ve “eylem protesto düşünce ve ifade özgürlüğünün gereğidir” dedi.

Beraat kararı veren mahkeme, yol kapatmanın ve yapılan eylemin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 29111 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşler Kanunu kapsamına giren düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının kullanımı olarak değerlendirdi. Yerel mahkeme tarafından 5 ay hapis cezası verilen işçiler Ali Aldemir, Ayhan Özgür, Birol Serbest, Uğur Karasu ile ilgili üst mahkeme beraat kararına ilişkin, “Silahsız ve saldırısız başlayıp neticelendiği ortaya konulan olayda sanıkların protesto eylemlerinin Anayasal temel hak ve hürriyetlerden olan örgütlenme ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken düşünce ve kanaat açıklama yönteminden ileriye gitmeyen mahiyette olduğu konusunda kesin kanaat oluşmuştur” ifadelerini kullandı.

‘Ders niteliğinde bir karar’

Üst mahkeme, Dilek Gültekin ve Yıldırım Doğan hakkında Facebook sayfalarından ‘işçileri kışkırttıkları’ iddiasıyla verilen ertelemesiz 3 yıl 4 ay hapis cezasının bozma gerekçesini de ayrı tuttu. Bu iki isim hakkında beraat kararı veren mahkeme, söz konusu sosyal medya paylaşımlarını da ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

Metal İşçileri Birliği (MİB) Bursa temsilcisi Yıldırım Doğan karara İstinaf’ın bozma kararına karşı, “Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını bozarak her türlü demokratik toplanma ve ifade özgürlüğünün çiğnendiği bir ortamda ders niteliğinde bir karara imza attı” dedi.

Ne olmuştu?

2015 Mayıs ayında Türk Metal Sendikası’nı protesto ederek istifa eden Renault işçileri daha sonra Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldu. Fabrikanın çoğunluğu Birleşik Metal’e üye olurken 2016 yılının başlarından itibaren işçilere yönelik baskılar yoğunlaştı. Bu gelişmenin üzerine 1 Mart 2016 günü 10 öncü işçinin işlerine son verildi.

1 Mart’ta işten atılan işçiler Renault fabrikası önünde eylem yaptı, içeride ise üretim durduruldu. Bu sırada işçilerin fabrika önünde toplanmalarına izin vermeyen polis, işçileri Mudanya yoluna doğru sürükledi. Bu nedenle işçiler de trafiği kapattı. Polis, biber gazı ve cop kullanarak işçilere saldırarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar ertesi gün çıkarıldıkları mahkemeden serbest bırakılırken daha sonra açılan davada bir kısım işçiye beraat kararı verildi. Ancak bazı işçilere de polise direnmek iddiasıyla ertelemeli 5 ay, iki kişiye de ertelemesiz 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar