Mahmut Alınak 10. kez tutuklandı!

Mahmut Alınak 10. kez tutuklandı!

13 Şubat’ta evi basılarak gözaltına alınan Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak, çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi’nce akıl, mantık ve vicdan dışı gerekçeler öne sürülerek 302. maddeden (müebbet) tutuklandı!

13 Şubat tarihinde evi basılarak gözaltına alınan 68 yaşındaki Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak 4 gün sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hayatı boyunca 10. kez tutuklanmış olan Alınak’a, Adliye’de zorla kelepçe takılmak istendi. Oğlunun babasının görüntülerini alması engellendi. Alınak polisin bu tutumuna karşı “korkmuyoruz sizden” diyerek tavır ve tutum geliştirirken, apar topar Adliye’den çıkarılarak Kars Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

MA’daki habere göre “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan Alınak’a isnat edilen bu suç, Sulh Ceza Hakimliği’nde 302’inci maddeye dönüştürüldü. Suç iddiası değişen Alınak, “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak, devletin bağımsızlığını zayıflatmak” maddesine göre müebbet hapisle yargılanacak.

Alınak’a, kelimenin gerçek anlamıyla akıl ve mantık dışı olan şu suçlar isnat ediliyor: Dönemin Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve Bekes kitabının gelirini Tunç’un ailesine bağışlamak, akrabaları ile yaptığı sohbetler, hükümete yönelik eleştirel yazıları, husumetli iki ailenin barışmasına aracılık teklifi ve Diyarbakır’da çöp taşıyıcıları ile birlikte çöp toplayarak kamuoyu nezdinde duyarlılık oluşturmak!

Hem savcılıkta hem de çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nde tutuklanma talebinde bulunan Alınak’ın ifadesinin bazı bölümleri şöyle:

‘HİTLER’DEN DESTEK ALAN FAŞİZM İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

 

Soruşturmanın saçma ve ucube olduğunu söyleyen Alınak, “Bu saçma delillerle bir polis ordusuyla evim basıldı, bilgisayar ve cep telefonuma el konuldu, bu yetmedi gözaltına alındın ve 5 gün boyunca soğuktan korunmak için 7 giysi giyip battaniyeye sarıldığım bir kafeste tutuldum. Devlet yöneticileri padişah sefası sürsün diye sarayda sefa yapıp yandaşlarının parasını oluk oluk akıtırken, insanları tıktığı kafeslere bir kalorifer peteği koymuyor. Belli ki yazdığım makaleler ve düşünceler AKP’yi ve onun halk ve özgürlüklere karşı bir giyotin baltası olarak kullandığı yargısını çok rahatsız etti. Bu askeri faşizmi teşhir ettiğim için benden intikam alınmak istenmektedir. Bu operasyonunun Ankara’daki mimarları beni korkutacaklarını düşünüyorlarsa bu boş bir hayaldir. Bu pespaye delillerle bir insanı suçlamak devletin aczini ve perişanlığını göstermektedir. Bu operasyon da bunu göstermektedir. Hitler faşizminden destek alan bir faşizm ile karşı karşıyayız.” dedi. 

 

‘BU KARANLIK DEVİRDE DIŞARIDA OLMAM YAKIŞIK DEĞİL’ 

 

Anne ve babaların “çocuklarımız aç” deyip kendilerini yaktıkları hazin günlerden geçildiğini belirten Alınak savunmasına şöyle devam etti; “En ufak bir demokratik kıpırdama, temel hak ve özgürlük bile devlet zoruyla bastırılmaktadır. Binlerce insan ve siyasetçi düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde çürütülmektedir. O cezaevleri ki; ortaçağ sisteminin uygulandığı mekanlardır. Tutuklanan insanlar çırılçıplak soyundurularak aranıyor, bu vahşi uygulamaya itiraz edenler baş göz kırılarak sakat bırakılıyor. Ziyarete giden kadınlar pedlerine varıncaya kadar aranıyor, çocuklar aklın ve vicdanın isyan edeceği bir tarzda ince bir aramaya tabi tutuluyor. Aydınların hapishanede değil de dışarıda olmaları demokrasi varmış gibi bir görüntü yaşatsa da bu illüzyon ve aldatmacadır. Aydınların özgürlüklerini ortaya koymaları bu kara maskeli faşizmin teşhis olmasında önemlidir. Ben de kendimi bu görev ve yükümlük altında hissediyorum. Bu karanlık devirdi dışarıda olmam yakışık değildir. Ben de özgürlüğümü ortaya koyuyor ve tutuklanmamı talep ediyorum.” 

 

‘KENDİMİ İNSANLIĞA KARŞI SORUMLU HİSSEDİYORUM’

 

Kendisini tarih ve insanlığa karşı sorumlu hissettiğini ifade eden Alınak son olarak şunları söyledi; “Tarihin yılmaz kalemi iyi ve kötüyü saniye saniye kaydediyor. Bütün bu olup  bitenler yıllar sonra okunacak ve kimin ne yaptığı tekrar tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Ben kendimi tarih ve insanlığa karşı sorumlu hissediyorum. Ben tarihe ve tarihin vicdanına güveniyorum. Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar