Malatya’daki istismarın sosyal medyaya taşınması rahatsız etti!

Malatya’daki istismarın sosyal medyaya taşınması rahatsız etti!

Malatya Narmikan köyünde 15 kişinin zihinsel engelli 16 yaşındaki E.G.’yi cinsel istismara ve şiddete maruz bıraktığı ortaya çıkmıştı. Olayla ilgili gözaltına alınan 15 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, İçişleri Bakanı Soylu sosyal medyadaki tepkilere çatarak, çocuğun tecavüze uğradığına ilişkin bulgu olmadığını söyledi!

Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Narmikan Köyü’nde 16 yaşındaki zihinsel engelli Emine K’nın tecavüz ve şiddete maruz kaldığına ilişkin haberlere dönük olarak sosyal medyada dile gelen tepkiler en çok İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu rahatsız etti. Devletin kurum ve mercilerine güvensizliğin ifadesi olarak sosyal medya platformlarının fiilen mahkemelerin yerine geçmiş olması, hatta pek çok kötülüğün, cinayetin üzerinin bu mercilerce kapatılmasının o tepkiler sayesinde gerçekleşemediği Türkiye’de Soylu bu gerçeğe dönük öfkesini “yeter artık” sözleriyle dile getirdi.

Şule Çet cinayetinden Rabia Naz Vatan’a, Nadira Kadirova’dan Kürt illerinde içinde devletin sivil-rütbeli görevlilerinin de olduğu toplu tecavüz ve istismar olaylarına kadar pek çok olayın üstünün kapatılmaya çalışılırken sosyal medyadaki tepkilerin büyümesi üzerine en azından soruşturma açılan daha da ötesi Şule Çet cinayetinde olduğu gibi nelerin üstünün nasıl kapatıldığı önemli boyutlarıyla açığa çıkarılan Türkiye’de Soylu bu gerçeğin “kral çıplak” denilerek haykırılmasından duyduğu rahatsızlığı dün akşam hesabından yaptığı paylaşımla şöyle dile getirdi:

Her meseleyi siyasi malzeme yapmak isteyenlerden, sosyal medya mahkemelerinden ‘Yorulduk’ Malatya’daki olayla ilgili birazdan valiliğimiz açıklama yapacak. Olayı tüm yönleriyle adli ve güvenlik birimlerimiz tetkik ediyor ve tecavüz bulgusu yok, ailesi var, çocuk var, yeter artık.

Soylu’yu Malatya Valiliği izledi. O da “cinsel istismara uğradığına dair bulgu tespit edilemedi” dedi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da çocuğun devlet koruması altına alındığını duyurdu.

Malatya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

02 Ocak 2021 tarihinde bazı sosyal medya hesaplarında; Malatya ili Arguvan İlçesi ‘Narmikan Mahallesi’nde engelli bir kız çocuğuna birden çok kişi tarafından cinsel istismarda bulunulduğuna’ dair paylaşımlara yer verilmesi nedeniyle açıklama yapılması gereği duyulmuştur. 25.12.2020 tarihinde Arguvan İlçe Jandarma Komutanlığınca, Arguvan İlçesi Yazıbaşı (Narmikan) Mahallesinde yaşayan 2004 doğumlu zihinsel engelli E.G. isimli kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğuna ilişkin ihbar alınması üzerine derhal Cumhuriyet Başsavcısına bilgi verilerek tahkikata başlanmıştır. Mağdur çocuk aynı gün Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İzleme Merkezinde ifadesinin alınmasını müteakip MİAD Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğüne bağlı Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine teslim edilerek 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında koruma ve bakım altına alınmıştır. Soruşturma kapsamında mağdur ve diğer ilgilerin beyanı üzerine Adli Tıp Kurumu’ndan aldırılan raporda; mağdurun ‘herhangi bir şekilde cinsel istismara uğradığına dair bulgu tespit edilemediği’ belirtilmiş olup, soruşturma Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titizlikle yürütülmektedir.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yatığı açıklamada, “Sosyal medyada, Malatya’da yaşayan 16 yaşında bir çocuğumuzun istismar edildiğine ilişkin yapılan paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur: Malatya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, 25 Aralık 2020 tarihinde aldığı ihbar üzerine kızımızın yaşadığı ikamet adresine giderek sosyal inceleme yapmıştır. Çocuğumuz ivedi olarak devlet koruması altına alınmıştır. Yine aynı gün, konuyla ilgili kolluk ve adli merciler soruşturmasına başlamıştır” dedi. 

Çocuğun kuruluş bakımında ihtiyaç duyduğu psikososyal desteği almaya devam ettiğinin bildirildiği açıklamada, adli sürecin Bakanlık tarafından takip edileceği vurgulandı. 

Çocuk on beş kişinin ismini vermişti, hepsi serbest bırakıldı

MA’da yer alan haberde 10 gün önce bulunduğu sokaktan Malatya Çocuk Esirgeme Kurumu’na götürülen 16 yaşındaki zihinsel engelli E.G.’nin yapılan muayenesinde tecavüze uğradığı, psikolog eşliğinde ifadesi alınan çocuğun aile bireyleri dahil yaşadığı mahalledeki on beş kişinin kendisine şiddet uyguladığını ve bazılarının ise tecavüz ettiğini aktardığı yer aldı. Jandarma tarafından gözaltına alınan on beş kişi ile çocuğun anne ve babasının ifadesinin alındığı, gözaltına alınanların tamamının ifadeden sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

DHA’nın haberinde ise E.G.’nin birçok kişinin cinsel istismarına uğradığını belirtilerek karakola başvurduğu, savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı ve E.G.’nin, isimlerini verdiği 3 kişinin ifadesi alınmak üzere karakola götürüldüğü, ifadesi alınan üç kişinin serbest bırakıldığı bilgilerine yer verildi. İstismar haberinin ardından sosyal medyada tepkiler yükseldi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar