Maltepe Belediyesi işçileri iş bıraktı

Maltepe Belediyesi işçileri iş bıraktı

Maltepe Belediyesi şirketleri Mataş ve Mateğ bünyesinde çalışan DİSK Genel-İş üyesi işçiler 8 ay önce imzalanan sözleşmenin uygulanmaması nedeniyle iş bıraktı, Belediye sözleşmeyi inkar edip, işçileri tehdit etti!

Maltepe Belediyesi şirketleri Mataş ve Mateğ bünyesinde çalışan DİSK Genel-İş üyesi işçiler 8 ay önce imzalanmış toplu sözleşmeden doğan haklarının uygulanmaması nedeniyle bugün saat 04:00’te iş bırakma eylemi yaptılar.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesine üye işçiler, sabah saat 04:00’te MATAŞ şirketinin Gülsuyu’ndaki şantiyesinde bir araya gelerek grevi başlattılar.

“Zafer direnin emekçinin olacak!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Yılgınlık yok, direniş var!” sloganları ve halaylarla greve başlayan işçilere Genel-İş şube yöneticileri ve Gülsuyu Cemevi temsilcileri de destek verdiler.

KHK’yla “kadroya” alındıkları söylenen işçilerin resmi olarak toplu sözleşmeden yararlanmaları engellenmiş, bu 2020 tarihine bırakılmıştı. Fakat Maltepe Belediyesi bu sınıra rağmen “kadroya alınan” işçilerle ilk toplu sözleşmeyi yapan belediye olarak övünmüştü.

DİSK Genel-İş, bu iki belediye şirketinde çalışan işçileri örgütleyerek 30 Haziran 2018’de toplu sözleşme yetkisi kazanmıştı. 8 Ağustos’ta başlayan toplusözleşme görüşmelerinin sonunda MATAŞ yönetimiyle sekiz ay önce toplu iş sözleşmesi imzalandığı açıklanmıştı.

Fakat toplu sözleşme imzalanmasına rağmen aradan geçen 8 aya rağmen uygulamaya konulmadı. İşçiler 40 saatlik çalışma haftası, ücret artışı, mesai ve diğer haklarını düzenleyen sözleşmenin yürürlüğe girmesini istiyor.

Bugün greve çıkan işçiler dün grev nedeniyle yaşanacak sıkıntılardan kendilerinin değil, 8 aydır sözleşmeyi uygulamaya koymayan belediyenin sorumlu olduğunu anlattıkları bildiriler dağıtmışlardı.

Maltepe Belediyesi sözleşmeyi inkar edip, işçileri tehdit etti

Öte yandan konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Maltepe Belediyesi “Gerçeğe dayanmayan iddia ve ithamlarla Kurumumuz haksızca hedef alınmakta ve kamuoyu meşgul edilmektedir” minvalinde bir açıklama yaptı.

Belediye açıklamasında sendikayla herhangi bir sözleşme imzalamadığını, Yüksek Hakem Kurulu’nun bağlayıcı kararları nedeniyle (2020’ye kadar toplu sözleşme hakkının olmaması!) böyle bir şey yapmalarının mümkün olmadığını, sadece görüşmeler yaptıklarını, ama sendikanın bu görüşmeleri Bakanlığa imzalanmış sözleşme olarak yansıttığını iddia etti. Üstüne bir de “yasadışı iş yapıyorsunuz” diyerek işçileri tehdit etti. Belediye “yasadışı” dediği greve müdahale için yasal başvurular yaptığını da dile getirdi!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar