Mamak Platformu: Devrimci tutsaklar yalnız değildir, açlık grevindeki tutsaklara ses ver!

Mamak Platformu: Devrimci tutsaklar yalnız değildir, açlık grevindeki tutsaklara ses ver!

Mamak Platformu, “Devrimci tutsaklar yalnız değildir, açlık grevindeki tutsaklara ses ver” diyerek savaş politikalarını, cezaevlerindeki baskıları teşhir etti, Grup Yorum üyelerinin direnişine ses verilmesini istedi

Mamak Platformu bugün saat 14:00’de HDP Mamak İlçe Binasında yaptığı basın toplantısıyla hapishanelerdeki devrimci tutsaklara uygulanan baskılara, yasaklara, tecrit-tredman politikalarına, işgal harekatına değinerek, Grup Yorum üyeleri ile Mustafa Koçak’ın ölüm orucu direnişlerine işaret etti. Platform, Yorum üyelerinin taleplerinin kabul edilmesi için destek ve dayanışmanın büyütülmesine çağrı yaptı.

Dış siyasette yaşanan yenilgi içeride ekonomik krizi, baskıyı, adaletsizliği, kültürel ve siyasi tecavüz kültürünü açığa çıkarmıştır. Toplumu rehin almak ve biat kültürüyle yenilgisine ipotek koymuştur” diye belirtilen açıklamada, şu noktalara vurgu yapıldı:

Ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasi sorunlar ortadayken, çözüm bekleyen bütün sorunları bir kenara iterek iktidarın tekçi zihniyeti halkları uçuruma sürüklemektedir.

 

Demokratikleşme süreci adıyla girilen seçimler kayyumla noktalanmıştır.  Neredeyse hergün genel tüketim ürünlerine yapılan zamlarla ekonomik krizin faturası işçi emekçi halklara ödetilmektedir.

 

Kuzey ve Doğu Suriye’de başta Kürt halkı olmak üzere tüm toplumsal yapıya ve demokratik sisteme karşı savaş başlatan AKP-MHP iktidarı hem ülke içinde hem de tüm dünyada haksız pozisyona düşmüştür.

 

Dış siyasette yaşanan yenilgi içeride ekonomik krizi, baskıyı, adaletsizliği, kültürel ve siyasi tecavüz kültürünü açığa çıkarmıştır. Toplumu rehin almak ve biat kültürüyle yenilgisine ipotek koymuştur.

 

Toplumu var eden saygı, sevgi ve hoşgörü dili, nefret ve savaşa dönüşmüş, halklar kimlikleri ve inançlarıyla hedef olmuşlar ölüme sürüklenmişlerdir. Linç kültürü yaygınlaştırılmış adeta devlet politikası haline getirilmiştir. Toplum kendi içerisinde kutuplaştırılmak istenmektedir.            

 

En demokratik hak talepleri için yapılan basın açıklamalarına bile tahammül edilmemektedir. Baskı politikalarıyla her türlü muhalif ses susturulmakta, hapishanelere atılmaktadır. Hapishanelerde başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere her türlü insanlık dışı ve onur kırıcı muamelelere maruz kalmaya devam etmektedir.  Ölümler, sevk ve sürgünler, işkence ve kötü muamele, tecrit ve izolasyon, görüşme ve haberleşme haklarının engellenmesi, disiplin soruşturmaları gibi çok sayıda hak ihlalleri yaşanmaya devam etmektedir. İnsanlar seslerini duyurmak için bedenlerini ölüme yatırmaktadır.

 

Gurup Yorum ve Mustafa Koçak canımız şahsında tüm devrimci ve hasta tutsaklar üzerindeki gizli tanık üzerinden uygulanan haksız tutuklamalara razı değiliz.  Mamak Platformu olarak adil yargılama hakkı ve adalet yerini bulana kadar ki talepleri talebimizdir diyor, vicdan sahibi herkesi bu taleplere ses vermeye çağırıyoruz.

Platform aynı zamanda bugün saat 13:00’de Adalet Bakanlığı önüne gelen Mustafa Koçak’ın ailesi ve arkadaşlarının gözaltına alındığını ifade ederek, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Basın metni okunduktan sonra Mustafa Koçak’ın hapishaneden gönderdiği mektubun bir bölümü ve talepleri de okunarak, “talepleri taleplerimizdir” denildi.

İHD MYK’dan Nuray Çevirmen de basın toplantısına katılarak hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalar, hasta tutsakların durumları hakkında bilgilendirme yaparak, hapishanelerde insani koşulların hayata geçirilmesi için çağrıda bulundu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar