Mamak Platformu Girişimi kuruldu

Mamak Platformu Girişimi kuruldu

AKA-Der, Alınteri, DAD, Devrimci Parti, ESP, HDP-HDK, Partizan, SMF tarafından oluşturulan Mamak Platformu Girişimi dün yapılan basın açıklamasıyla kuruluşunu ilan etti

Mamak Platformu Girişimi, Tuzluçayır Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla kuruluşunu duyurdu. AKA-Der, Alınteri, DAD, Devrimci Parti, ESP, HDP-HDK, Partizan, SMF tarafından oluşturulan Girişim, “İnsanlık için yaşamı çekilmez kılan, her geçen gün üzerimize karabasan gibi çöken bu barbarlık düzenine söyleyecek sözümüz var diyerek MAMAK’tan sesimizi yükseltiyoruz” diyerek yola çıktı.

Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Zulüm ve Sömürü Düzenine Karşı Ayaktayız” pankartı açtı.

Platform adına HDP Ankara İl Yöneticisi Betül Koca’nın yaptığı açıklamada,  Türkiye’deki dinci, ırkçı ittifakın, çözümsüzlük ve çaresizlik içerisinde olduğu kaydedilerek, “Girdiği ağır ekonomik ve siyasi bunalımlarda çıkış yolu olarak kendisine muhalif tüm toplumsal ve siyasal kesimler üzerinden azgın bir terör, baskı imha ve inkar politikası uygulanmakta faşist baskı ve yasalarla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır” denildi.

‘Her yer suç mahalli’

Türkiye’de çocuk istismarından uyuşturucu kullanıma her yerin artık suç mahalli haline geldiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Kendi iğrenç ve sefil iktidarını sürdürmek adına hapishanelerden başlayarak tüm topluma dayatmaya çalıştığı tecrit, imha, inkar ve teslim alma politikasını tam bir gözü dönmüşlükle uygulamaya çalışmaktadır. İşçileri, emekçileri toplumsal muhalefeti teslim almanın yolu hapishaneleri teslim almaktan geçer. Diyen barbarlık düzeni bugün 187 gününe giren HDP  Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve tüm hapishanelere yayılan açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla günden güne eriyen evlatlarının ölmemesi için alanlara çıkan analarımıza en vahşi yöntemlerle saldırıp darp ederek gözaltına alıp varlığın ve yaşamın sürdürmeye çalışmaktadır.

‘Mamak’tan sesimizi yükseltiyoruz’

Biz işçiler emekçiler, bu topraklarda yaşayan tüm halklar, bütün bir insanlık için yaşamı kılınmaz kılan her geçen gün üzerimize karabasan gibi çöken bu barbarlık ve zulüm düzenine söyleyecek sözümüz var diyerek Mamak’tan sesimizi yükseltiyoruz.

Açıklama şu sözlerle sonlandırıldı:

Kıdem tazminatı gaspından, ırk, din, dil, mezhep ayrımcılığına, demokratik hak ve özgürlüklerin yok edilmesinden faşist baskı ve yasalara, hapishanelerden başlayıp tüm topluma dayatılan tecrit ve yok sayma politikalarına karşı kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz anlayışıyla birleşik mücadeleyi savunmak için platformumuzu ilan ediyoruz.

Şule Çet’in 15 Mayıs’ta yapılan duruşmasına katılım çağrısının da yapıldığı açıklama “Yaşasın devrimci dayanışma”, “İçerde, dışarda hücreleri parçala” sloganları ile sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar