Mamak’ta Suruç anması

Mamak’ta Suruç anması

Mamak Platformu polisin tüm engellemelerine rağmen Suruç Katliamı için düzenleyeceği anmayı gerçekletirdi

Mamak Platformu’nun Suruç Katliamında ölümsüzleşen 33 devrimciyi anmak üzere dün akşam Tuzluçayır Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikte, polisin tüm baskı ve engellemeleri boşa çıkarıldı.

Mamak Platformu, günler öncesinden çağrısını yaparak dün akşam saat 19:30’da Tuzluçayır Meydanı’nda Suruç anması gerçekleştireceğini duyurmuştu. Platform bileşenleri akşam saat 19:30’da Tuzluçayır Meydanı’nda bir araya geldiklerinde karşılarında IŞİD’li katilleri yakalamayan, en hafif ifadeyle yapacaklarına seyirci kalan, sözümona yakaladığındaysa yargılamayan devletin polis gücüyle karşı karşıya geldi. Valilik yasağı olduğunu ifade eden polis, açık alanda hiçbir etkinlik ve yürüyüşe izin vermeyeceklerini, aksi halde müdahale edeceklerini söyleyerek, açıklamanın bina içinde yapılmasını dayattı.

Polisin bu engelleme ve dayatması alkış ve sloganlarla protesto edildi ve HDP binasının girişinde saygı duruşundan sonra açıklama yapıldı.

Platform bileşenleri daha sonra Tuzluçayır Mahallesi sokaklarında bir araya gelmek üzere dağıldı. Bir saat sonra mahallede sokak arasında bir araya gelen bileşenler, pankart açarak ajitasyon konuşmaları ve sloganlarla mahalle aralarında yürüyüş gerçekleştirdi.  Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından eylem iradı olarak sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar