MAN Bozankaya’da sendika düşmanlığı ve işçi kıyımı!

MAN Bozankaya’da sendika düşmanlığı ve işçi kıyımı!

MAN TÜRK iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Kazan’daki fabrikasında çalışan 10 işçi, Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atıldı. Bakanlığa yetki başvurusu yapıldığı sırada gerçekleşen kıyıma karşı fabrika önünde direniş başladı

MAN TÜRK’ün iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Kazan’daki fabrikasında çalışan işçiler, Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (BMİS) üye oldukları için hem Türk Metal Sendikası’na (TM) geçmeye zorlanıyor hem de sendikal örgütlenme nedeniyle işten atılıyorlar.

BMİS’in Sincan OSB ve Kazan’da bulunan her iki fabrikada da örgütlendiği ve yetki almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu sırada gerçekleşen kıyımda, ilk olarak dün sabah iki işçinin işine son verildi. Arkadaşlarının sendikal örgütlenme nedeniyle işten çıkarılmasını protesto eden Bozankaya işçileri, fabrika önünde direniş başlatarak, sendikal örgütlenmenin yasal bir hak olduğunu, engellenemeyeceğini ifade ettiler.

Hemen arkasından şirket akşam saatlerinde de sekiz işçinin çıkışını verdi. Bu arada tüm metal fabrikalarında olduğu gibi Bozankaya’da da patronun TM çetesini fabrikaya çağırdığı ve zaten tamamlanmış örgütlenmeyi işçi kıyımlarının yanısıra patronla organik bir yaklaşımla hareket ettiği dünya alem tarafından bilinen TM’yi fabrikaya çağırarak çözmeye çalıştığı öğrenildi.

Bozankaya işçilerinin kıyıma karşı fabrika önünde başlattıkları direniş devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar