MAN Bozankaya’nın Kazan’daki fabrikasına polis yığınağı!

MAN Bozankaya’nın Kazan’daki fabrikasına polis yığınağı!

Birleşik Metal-İş’in örgütlendiği MAN Bozankaya’nın Ankara Kazan’daki fabrikası önüne polis yığınağı yapılıyor. Patronun sendika düşmanlığı; işçi kıyımı, TM’nin çağrılması, işçilere vaatler ve son olarak da polis yığınağıyla sürüyor!

MAN TÜRK’ün iştiraklerinden Bozankaya AŞ’nin Kazan’daki fabrikasında çalışan on işçi, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılmıştı. Bozankaya’nın Kazan ve Sincan OSB’de bulunan her iki fabrikasında da örgütlenerek, çoğunluk sağlanıp, Bakanlığa başvuru yapıldığı anda gerçekleşen bu kıyımdan sonra, fabrikadaki baskılar çeşitli vaatlerle de birleşerek, işçilerin istifaya zorlanmasına dönüşmüştü.

Patronun Türk Metal’i de çağırdığı fabrikada bugün de işçiler olağanüstü polis yığınağıyla sindirilmeye çalışılıyor. BMİS, fabrikada sendikal örgütlenmenin altını boşaltmak için işçilere yapılan vaatler ve tehditlere ek olarak bugün yapılan polis yığınağıyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarından şu duyuruyu yaptı:

10 üyemizin işten atıldığı #MAN Bozankaya’nın Saray-Kahramankazan fabrikası önündeyiz. İşyerini Çevik kuvvet fabrika bahçesine girerek işçilerden savunuyor. Sendika üyesi olmak #Anayasal haktır. Uluslararası anlaşmalarla da sendika seçme-üye olma hakkı garanti altına alınmıştır.

Bozankaya patronu işçiler yeter ki sendikada örgütlenmesin diye elinden gelen her şeyi yapıyor. Baskılara TM’nin devreye girmesine ek olarak işçilere sendikadan vazgeçmeleri koşuluyla şu vaatlerde bulunmuştu:

1 maaş ikramiye, Sincan fabrikasıyla Kazan fabrikası arasındaki yüzde 2’lik ücret farkının giderilmesi, 100’er lira yakacak yardımı, Ramazan’da 100 lira alışveriş çeki, bayramlarda 300’er lira para, devamlılık primi, yıllık izin öncesi izin parası, asgari ücret zammına bakılacak, üstüne 1-2 puan zam yapılması!

BMİS, Bozankaya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semih Uğurluel tarafındab işçilere sendikadan vazgeçmeleri koşuluyla yaptığı bu vaatleri daha önce de yaptığını, sendikal örgütlenme dağıtıldıktan sonra da “yok öyle bir şey” dediğini hatırlatarak şunları belirtmişti:

Şirket yöneticisi Semih Bey, işçilere bu vaatleri veriyor. İşçileri çocuk gibi kandırmaya çalışıyor. Çok değil, bundan bir yıl önce de işçiler sendikaya gitmesin diye iki ikramiye vereceğim demiş, “tehlike” geçince “para mara yok” demişti. Şimdi de aynı şeyi yapıyorlar.


Ama nafile…


#MAN Bozankaya işçilerinin tutulmayacak sözlere karnı tok.


Bozankaya işçileri sendika ile güvence altına alınmış, kalıcı haklar istiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar