Manisa Ekinler Endüstri’de sendikalaşan işçilere kıyım sopası!

Manisa Ekinler Endüstri’de sendikalaşan işçilere kıyım sopası!

Manisa OSB’de bulunan Ekinler Endüstri’de işçiler Türk Metal’de örgütlenip, yetki başvurusunda bulununca patron işçi kıyımını devreye soktu: 20’si kadın 24 işçi “daralma” bahanesiyle işten atıldı

Sendika düşmanlığının bu seferki adresi de Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan elektrik malzemeleri imalatı yapan Ekinler Endüstri. Sanayi bölgesinin örgütsüz yapısını tepe tepe kullanarak sömürünün en vahşi biçimini hayata geçiren patronlar bu bölgede sendikal örgütlenme kültürünün gelişmesini engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını ilan edercesine Türk Metal’de örgütlenen işçilerden 20’si kadın 24’ünü işten attı. Sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde yaptıkları basın açıklamasıyla saldırıyı protesto etti.

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre yaklaşık yüzde 95’i kadın olan, 270 işçinin çalıştığı Ekinler Endüstri’de 2 günde toplamda 24 işçi çıkarıldı. Türk Metal’in örgütlenme çalışması yürüttüğü fabrikada işten çıkarılma sebebi olarak “daralma” gösterilirken Türk Metal Manisa 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Dereli gazetemize yaptığı açıklamada “Esas nedeni sendikalaşmak. Cuma günü 14, cumartesi günü de 10 işçiyi çıkardılar. İşçilerle birlikte kapının önünde zaman zaman basın açıklaması yapsak da önemli olan üretimden gelen gücümüzü kullanmak” dedi.

Dereli, “İşçiler neden sendikalı olmak istediler? Çünkü işverenden hak ettikleri ücretleri alamıyorlar, sürekli baskı ve korku ile çalıştırıyordu. Yeterli çoğunluğu sağladık, çalışma Bakanlığına yetki tespit başvurusunda bulunduk. Bunu öğrenen işveren bir hafta içinde sendika faaliyetlerinden dolayı 14 kadın arkadaşımızın iş akitlerini feshetti. Fesih nedenini üretimde daralma olarak açıklayan işveren ertesi gün ise alay edercesine yeni çalışanları işe başlattı. Aslında çıkarılanların tek suçu hak ettikleri ücreti alabilmek ve çalışma şartlarını iyileştirebilmek düşüncesi ile sendikaya üye olmalarıdır” dedi.

Zorla mesai iddiası

İşten çıkarılanlardan Esra Ceylan, fabrikada yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “İnsanların mesai saatlerinden ücretler kesiliyor. Her gün 12 saat çalışılıyordu. Pazar günleri çalıştırıyorlardı. Aldığımız ücret bunların karşılığında yetersizdi. Asgari ücret ama mesai primleri çok düşüktü.”

Yaklaşık 4 yıldır üretim bölümünde çalışan Ceylan, sendikaya üye olduktan sonraki gün daralma gerekçesi ile işten çıkarıldığını söyledi. Ceylan, “Mesaiye kalmak istemiyoruz dediğimizde bize ‘Eğer buradaysanız bizim istediğimizi yapmak zorundasınız. Mesaiye kalmayacaksınız çıkın gidin’ derlerdi” ifadelerini kullandı.

“Çocuğunu kreşten atarım”

Fabrikanın kreş hizmeti olsa da bunun yüzde 50’sinin işçiler tarafından karşılandığını belirten Ceylan, “Kredi borcu olanlar var, çocuğu olup da okul masrafı olan var, mağdur çok fazla. Ancak biz eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi. Fabrika içinde yöneticilerin arkadaşlarına baskılarını arttırdığına da vurgu yapan Ceylan, “O kadar baskı yapıyorlar ki arkadaşlarım artık ağlıyorlar. ‘Bu sendika asla buraya girmeyecek, biz fabrikayı kapatırız ortada kalırsınız’ diyorlar” dedi.

Fabrika önünde eylem

İşten atmalar fabrika önünde yapılan eylemle protesto edildi. Burada konuşan Türk Metal Manisa 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Dereli, “İşyerindeki kaos ortamı bir an önce son bulmalıdır. Ekinler Endüstri’de emekçi kadınların durumunun iyileştirilmesi amacıyla kanun ve kurallar eksiksiz olarak uygulamalı, tüm ilgili taraflar sorumluluklarını yerine getirmelidir. Ekinler Endüstri emekçilerimizi asla yalnız bırakmayacağız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar