Manisa-Salihli sakinleri: Santral istemiyoruz!

Manisa-Salihli sakinleri: Santral istemiyoruz!

Manisa’nın Salihli ilçesinde yurttaşların enerji santrallerine karşı mücadelesi sürüyor. Yol yapımına direnen köylülerle jandarma arasında arbede yaşandığı, sekiz kişinin gözaltına alındığı bildirildi

Manisa’nın Salihli ilçesinde yurttaşlar enerji santrallerine karşı mücadelelerine devam ediyor. Ege Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Çapaklı Mahallesi’ne Biyogaz Enerji Santrali (3,120 MWe, 3,21 MWm, 3,56 MWth) ve Gübre Üretim Tesisi, yaklaşık 34.4 bin metrekare yüzölçümlü alan üzerine yapılması planlanıyor.

Köylüler ve yaşam savunucuları kurulmak istenen enerji santraline karşı iptal davası açtı. Şirketin ise iptal davasının kararını beklemeden santral için yol yapım çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre şirketin yol yapım çalışmasını engellemek isteyen köylüler, geçtiğimiz Salı günü iş makinelerini engelleyip yolu kapatarak iş makinelerini alandan uzaklaştırdıktan sonra, alanda direniş başlattı. Kaymakamlık tarafından mahkeme sonuçlanıncaya kadar yol yapımına izin verilmeyeceği belirtilmesine rağmen, şirket jandarmayla beraber yol yapım çalışmasına devam etmeye çalışıyor. Yol yapılmasına karşı direnen köylülerle jandarma arasında arbede yaşandığı öğrenildi.

Yol yapılmasına karşı direnen köylülerle jandarma arasında arbede yaşandığı öğrenildi. Yaşanan arbede sırasında 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Köyün verimli ovaların tam ortasında olduğunu belirten Çapaklı Köyü’nden Serkan Torun, “Burası verimli arazilerin göbeği. Organize sanayi değil verimsiz bir alan değil. Çok verimli bir ova. Bu bölgede aklınıza gelebilecek her türlü ürün yetişiyor. Karpuzdan, patlıcana, domatese her türlü ürünü yetiştiriyoruz bir de hayvancılık yapıyoruz. O yüzden köy olarak çok endişeliyiz ve bu bölgeye bir Biyogaz Enerji Santrali istemiyoruz. Şirket önce araziyi satın aldığı kişiye hayvancılık yapacağız diyerek yalan söylüyor, arazisini öyle alıyor ve enerji santrali kuracağını sonradan açıklıyor. Şimdi de mahkemenin kararını beklemeden buraya yol yapmaya çalışıyor ve bunun içinde köylüye şiddet uyguluyor” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar