Manisa Valiliği ‘Şehirlerarası yolda yürümek yasak’ dedi!

Manisa Valiliği ‘Şehirlerarası yolda yürümek yasak’ dedi!

Manisa Valiliği’nden işçilere, şehirlerarası yolda tek sıra halinde ve slogansız yürümelerinin yasak olduğunu belirten bir yanıt geldi

Soma Katliamı’ndan sonra Soma Holding ve Uyar Madencilik’ten tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan 3 bin 500 işçiyi temsilen Bağımsız Maden-İş öncülüğünde Ankara’ya yürüyen madencilerin mahkeme kararına rağmen Manisa Valiliği’nin emriyle asker ve polis barikatıyla Soma sınırında bekletilmelerinin 5. günü, Valiliğin yasak kararını yinelemesiyle başladı.

Üzerinden 5 yıl geçmesine ve mahkeme kararlarına, sayısız görüşmeye, verilen sözlere rağmen sadece 3 seçim döneminde 3 taksitinin ödendiği tazminat hakları için Ankara’ya 301 kilometrelik yürüyüş için yola çıkan işçiler, Kırkağaç sınırında bekletildikleri alanı çadırları, halaylar, ziyaretçileriyle eylem alanına dönüştürdüler.

Jandarma ve polisin engellemeleri, caydırmak için yapılan tüm provokatif girişimlere rağmen sınırdaki bekleyişlerini sürdüren işçilerden Valilik önceki gün bir teklif istemişti. İşçiler de sendikayla birlikte yaptıkları toplantıda ölen her madenci için 1 kilometre yürüme planından taviz vermedikleri bir teklif sunmuşlardı. Dilekçeyle sunulan teklife Valilik sözlü olarak “bir hafta sonra yanıtlayacağız” diye yanıt vermişti. Bu arada işçiler seçtikleri beş kişilik bir heyeti hükümet temsilcileri ve diğer siyasi partilerle görüşmek üzere dün gece Ankara’ya göndermişti.

Valilik işçilerin İdari Mahkemenin de yürüyüşe olur verdiği kararını da hatırlattıkları dilekçelerine bu sabah yanıt verdi. Bağımsız Maden-İş Valiliğin yasak kararı ve işçilerin dilekçesini şu değerlendirmeyle paylaştı:

Valilik yazısında sayısız kanun maddesi sıraladıktan sonra “şehirlerarası yolda yürümek yasaktır” diyerek günlerdir uygulanan bu keyfi yasağı bir kez daha ilan etmiş oldu!

İşçilerin Kırkağaç sınırındaki bekleyişleri devam ediyor, Ankara’daki görüşmelerden de bir sonuç çıkmazsa bir de yürümekteki ısrarımızı sürdüreceğiz diye belirtiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar