Mardin ve Diyarbakır’daki açıklamalara polis saldırdı

Mardin ve Diyarbakır’daki açıklamalara polis saldırdı

Diyarbakır, Mardin ve Van BB’lerinin kayyımla gasbedilmesine karşı Diyarbakır ve Mardin’de yapılacak açıklamalara polis saldırdı, saldırıda HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran da yaralanarak hastaneye kaldırıldı

HDP’nin yapacağı açıklama öncesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) çıkan tüm yolları kapatan, belediyenin etrafını adeta polisten bir duvarla ören, kente giriş çıkışları engelleyen devlet, açıklama yapmak isteyen DHP’lilere saldırdı. Mardin BB’ne yürümek isteyen HDP’lilere de aynı şekilde TOMA’larla saldırı gerçekleştirildi.

Mardin

Mardin’de aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu kitlenin belediye binasına yürümek istemesi üzerine polisler tazyikli su ve biber gazlarıyla saldırı gerçekleştirdi. Polis saldırısı üzerine kitle Mardin-Kızıltepe karayolunu trafiğe kapattı. Polisin şiddetlenen saldırısına karşı “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganıyla karşılık veren kitle, dağılmamamkta ısrar etti. Saldırılar sırasında bir kişinin yaralandığı öğrenildi. HDP’lilerin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

Dİyarbakır

 

HDP’nin DBB önünde yapacağı açıklama için toplanan milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve ve halka polis saldırısı gerçekleşti.

DBB Hizmet Binası önünde yapılacak açıklamaya katılmak için Eş Genel Başkan Sezai Temelli, milletvekilleri ve belediye başkanları, Lise Caddesi’ne geldi. Polis ablukasına alınan Temelli’nin açıklama yapacağı sırada polis, milletvekillerine ve belediye eşbaşkanlarına saldırı başlattı.

Halkın milletvekillerinin bulunduğu noktaya girişine izin verilmedi. TOMA’larla gerçekleşen saldırı sırasında HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Polis saldırısı daha sonra da devam ediyor.

Diyarbakır’da ayrıca HDP binasını abluka altına alan polis giriş çıkışlara izin vermiyor!

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar