Mardin’de kayyım döneminde belediyede fuhuş şebekesi kuruldu!

Mardin’de kayyım döneminde belediyede fuhuş şebekesi kuruldu!

Mardin Belediyesi’nde kayyım döneminde İçişleri Bakanlığı tarafından Kent AŞ ile itfaiye müdürlüklerine atanan polis memuru ve eski uzman çavuşun belediyede fuhuş şebekesi kurdukları ve şikayetlerin dikkate alınmadığı açığa çıktı

Kayyımlar sadece lüks, şatafatla gündeme gelmiyor. Bu, çürümüşlüğün sadece görünen kısmı. Ortaya çıkan bilgiler, başında Soylu’nun bulunduğu İçişleri Bakanlığı’nın tepeden atadığı kayyım bürokratlarıyla oluşturulan bu ağın, bir bütün olarak nasıl bir çukurlaşmayı temsil ettiğini de gösteriyor. Sistemin çürümüşlüğünün tipik tezahürü olan bu ağ, şimdi de belediyede çalışan kadınları fuhuşa zorlayan bir şebekeyle gündemde.

İçişleri Bakanlığı’nın kayyıma müdür yaptığı polis ve eski uzman çavuş!

Mardin Belediyesi’nde açığa çıkan bu fuhuş şebekesi aynı zamanda kayyım ağının nasıl oluşturulduğunu da gösteriyor. İsmi geçenlerden biri İçişleri Bakanlığı tarafından Kent AŞ’ye müdür olarak atanan polis memuru E.U; diğeri de yine aynı bakanlık tarafından itfaiyeye müdür olarak atanan eski uzman çavuş E.I.!

Bu iki “müdür”, İŞKUR üzerinden Mardin Belediyesi’ne başvuru yapan ya da belediyede çalışan kadınları işten atma tehdidi ya da işe alma karşılığında fuhuşa zorlayıp, kabul etmeyenlere mobbing uygulayan isimler. Şikayet edildiklerinde de aynı kayyımcı çürümüş ağın korumasıyla işlerini rahat rahat yaptıkları bir saltanat sürmüşler.

Soruşturmaya rağmen kayyımla çalışmaya devam etmiş!

MA’nın haberine göre Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Kent A.Ş.’ye müdür olarak atanan polis memuru E.U.’nun kadın çalışanları işe alma karşılığında fuhuşa zorladığı gerekçesiyle hakkında başlatılan soruşturmaya rağmen kayyum ile çalışmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Önceki gün ses kayıtları da ortaya çıkan E.U.’nun İŞKUR üzerinden işe alınan D.S.’yi belediyede çalışmaya devam etmesi karşılığında fuhuşa zorladığı görülüyor. D.S.’nin şikayeti üzerine savcılığa çağrılan E.U. ise, üzerine atılı suçlamaları reddetmekle yetindi.

Mağduru işten çıkardılar!

Kayıtlara rağmen E.U.’nun sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı, ancak Midyat Emniyet Müdürlüğü’nde görevlendirildiği ortaya çıktı. Savcılığın ise, soruşturmaya gizlilik kararı koyduğu belirtilirken, E.U., Midyat’ta görevli olmasına rağmen kayyum döneminde de belediyedeki görevine devam etti. Belediyenin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından devralınmasının ardından E.U.’nun görevine son verilirken, yaşananlar nedeniyle işe gitmeyen D.S.’nin hakkında ise, 3 gün işe gitmediği gerekçesiyle tutulan tutanaklar nedeniyle İŞKUR tarafından iş çıkışı verildiği bilgisine ulaşıldı.

Polis ve uzman çavuş şebeke kurdu

Yaşananların ortaya çıkmasının ardından skandalın bununla da sınırlı olmadığı görüldü. Edinilen bilgilere göre, E.U., beraberinde bir dönem uzman çavuşluk yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’ne İtfaiye Müdürü olarak yerleşen E.I. ve başka kişilerle belediyede bir şebeke kurdu. İşe alımlar karşılığında İŞKUR üzerinden belediyeye iş başvurusu yapan kadınları kendileriyle beraber olmaya zorlayan E.U. ve E.I ile birlikte, kayyum döneminde görevlendirilen AKP’nin ilçe yönetimlerinde yer alan 2 personel de E.U. ve E.I.ya yardımcı oldu.

Mobbinge maruz kaldılar 

Bu şekilde fuhuşa zorlanan kadınlar, belediyede belli kademelere yerleştirilirken, kabul etmeyenler ise, belediyede çalışma şartları daha ağır olan işlere gönderilmek suretiyle uygulanan mobbing sonucu işten ayrılmaya zorlandı. İşten ayrılmayanların hakkında ise, “disiplinsiz oldukları” iddiasıyla İŞKUR’a yapılan şikayetler sonucu iş çıkışlarının verilmesi sağlandı.

Şikayetler işleme alınmadı

E.U. hakkında Kent A.Ş. Genel Müdürü olarak görevlendirilen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. İl Müdürü Mehmet Bulut’a yapılan şikayetler işleme konmadı. E.U. gibi E.I. da İtfaiye Müdürü olarak çalıştığı sırada İŞKUR’da çalışan birçok kadını benzer şekilde mağdur etti. E.I.’nın cinsel istismara maruz bıraktığı kadınlar da E.I. hakkında şikayetlerde bulundu. Ancak E.I. hakkında da işlem yapılmadı. Kadın personeller de işten atılma endişesiyle savcılığa başvuramadı. E.I., Artuklu ilçesinde bulunan itfaiye dairesinde E.U. ile görüşmelerini yaparken, burada E.U.ya, “Personel alırken, birkaç tane de d.. alın” sözleri belediyede yine görevli olan A.A. isimli personelin tepkisi ile karşılandı. Tepkinin ardından belediyeden ayrılan A.A. ve beraberindeki kişiler Mardin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olan aynı zamanda kayyum döneminde İtfaiye Daire Başkanı olarak görevlendirilen Hadi Çomaktekin ile görüşerek, durumu anlattı. Ancak Çomaktekin, şikâyeti işleme alma gereği duymadı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar