Mardin’de korona vaka sayısı 5 bine ulaştı, 200 sağlıkçı enfekte oldu!

Mardin’de korona vaka sayısı 5 bine ulaştı, 200 sağlıkçı enfekte oldu!

SES Mardin Şubesi, pandemi önlemlerinin ekonomik kaygılar ve bir “pandemi zaferi” ilan etme yaklaşımıyla kaldırılıp, “kontrolsüz salgın yönetimine” geçişle birlikte kentteki vaka sayısının 5 bine ulaştığını, sağlık emekçilerinden de 200’ünün enfekte olduğunu açıkladı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi; kentteki vaka sayısının 5 bine ulaştığını, 200 sağlık emekçisinin enfekte olduğunu, pandemi hastanelerinin dolduğunu, hastaların diğer hastanelere gittiğini, kentteki kapasitenin dolması nedeniyle başka kentlerdeki hastanelere başvurduklarını, filyasyon çalışmalarının etkinliğini yitirdiğini, temaslı kişilere sadece evde 14 gün karantinaya girmelerinin salık verildiğini, halkın ekonomik ve psikolojik bunalmışlıkla hastalık konusunda boşvermiş hale geldiğini, Sağlık Bakanlığı verilerinin gerçeği yansıtmadığını, sadece bölgedeki vaka sayısı 1000 iken bu sayıyı Türkiye ortalaması olarak verebildiğini anlatan bir açıklama yaparak, gerekli önlemlerin alınması, halkın kaygılarının giderilmesi ve sağlık örgütlerinin il pandemi kurullarında temsil edilmelerinin sağlanmasını istedi.

SES Mardin Şubesi’nin yazılı açıklamasında, “normalleşme” süreci sonrası kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte “kontrolsüz salgın yönetimine” geçiş yapıldığı vurgulandı.

Vaka sayısı ve hastanelerin durumu

Kentteki vaka sayılarında beklenenin çok üstünde bir artış yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, “Salgının başında bütün planlamaların yapıldığı ve önlemlerin alınmasında belli bir seviyeye gelinen ilimizde, ‘Normalleşme!’ sonrası salgın yönetimi kontrolden çıkmış ve toplam vaka sayımız 5 bine yaklaşmıştır” bilgisine yer verildi.

Kentte pandemi hastanesi ilan edilmeyen hastanelerde dahi salgına yakalananların yatışlarının yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Hastanelerdeki servis ve yoğun bakımların neredeyse tamamı dolmuş ve artık hastaların başka illere sevk edilmesi söz konusudur. Bu durum hem başka hastalığı olan kişilerin hastanelere başvurmasını kısıtlamakta hem de hastanelerde yatışlı olan hastaların aldığı sağlık hizmetinin kalite ve niteliğini azaltmaktadır. Ayrıca artan vaka sayıları nedeniyle tedavide kullanılan bazı ilaçların ve sağlık emekçilerine yönelik kişisel koruyucu donanımların temininde de aksaklıklar ortaya çıkmaktadır” denildi.

200 sağlıkçı enfekte oldu

Sağlık emekçilerinin vakalar ile temaslarının artmasına paralel olarak enfekte olan sağlıkçı sayımız da 200’ü bulmuştur” bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, kentte son olarak 150 vakanın tespit edildiği ve test sayısında da düşüş yaşandığı kaydedildi. Açıklamada, gerçek vaka sayısının, tespit edilenin çok üzerinde olduğuna işaret edilerek, “Diğer bölge illerindeki sağlık emekçileri örgütlerinden aldığımız bilgi itibariyle sadece bölgedeki vaka sayısının binin üzerinde olduğunu tespit ettiğimiz günlerde bile Sağlık Bakanlığı’nın bin vaka açıkladığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından günlük verilen tablodaki vaka sayılarının sadece hastaneye yatışı yapılan vaka sayısı olabileceği konusunda ciddi tespitlerimiz var. Ayrıca, özünde vakaların kaynağını bulmaya yönelik yapılması gereken filyasyon çalışmaları da maalesef ki etkinliğini yitirmiş durumdadır. Tespit edilen temaslılara test uygulanmayıp, kişiler sadece karantinaya alınmaktadır. Ancak, insanların ekonomik ve psikolojik durumlarının önemsemeden 14 gün karantinaya alınması nedeniyle artık vakaların gerçek temaslıların bilgisini vermediğini, temaslıların karantina uygulamalarını yerine getirmediklerini görüyoruz. Sağlık emekçilerinin enfekte olmasının ve ne yazık ki hayatlarını kaybetmelerinin yanında halk da artık psikolojik, ekonomik ve sosyal yönden bir bıkkınlık yaşamaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘Bilgiler şeffaf ve açık paylaşılmalı’ 

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi:

Pandemi sürecinde atılan adımların ekonomik ve politik kaygılardan kaynaklı olduğunun, bir yandan çökmüş olan ekonominin düzeltilmeye çalışıldığının, diğer yandan da pandeminin bir ‘siyasi zafer’ ile taçlandırılmak istendiğinin farkındayız. Unutulmamalı ki pandeminin zaferi olmaz. Sürecin bu şekilde yürütmenin bedeli hepimiz için çok ağır olmaktadır. Ölümler ve entübe edilen hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Oysaki her ölüm yitip giden bir can, entübe hasta ise nefes almaya muhtaç bir insan demektir. Alınan önlemler ekonomik ve politik kaygılardan öte bilimsel verilere göre yürütülmeli, ekonomi değil halkın sağlığı öncelenmelidir. Bilgiler şeffaf ve açık bir şekilde paylaşılmalıdır. Halkın ‘evde kal’ çağrılarına ve karantina şartlarına uyması için iktidarın gerekli ekonomik düzenlemeleri yapması gerekir ki; bu zaten sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Artık ‘her şeyi ben bilirimci tavrı ve sırf muhalif gördükleri için sağlık örgütlerinin önerilerine kayıtsız olma halini terk etmeleri ve sağlık örgütlerini, il pandemi kurullarına alarak, pandemi ile mücadele sürecine dâhil etmeleri gerekir. İl pandemi kurullarının, verileri ve mevcut durumu il düzeyinde günlük açıklayarak halkı bilgilendirmesi ve halkın salgın ile mücadeleye katılımını sağlaması gerekir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar