Maviş ve Tekin Abi’yleydik…

Maviş ve Tekin Abi’yleydik…

Ankara Katliamı’nın 4. yılında katliamda ölümsüzleşenler Tekin Arslan ve Serdar Ben (Maviş) mezarı başında anıldı.

Tekin Arslan’ın anması için toplanan kitle, Pendik’te katledilen lise öğrencisi Helin Palantöken’in de ölüm yıldönümü olması nedeniyle ailesinin yaptığı anmaya katıldı. Helin’in mezarı başında konuşan sıra arkadaşları, Helin’in ve katledilen pek çok kadının isimlerinin parklara, köprülere, sokaklara verildiğini söyleyerek, “Biz Helin’lerin isimleri parklara, heykellere verilsin istemiyoruz. Biz yeni Helin’ler olmasın, hiçbir kadın cinayete kurban gitmesin, bunu yapanlardan hesap sorulsun istiyoruz” diyerek Helin’in, Emine Bulut’un, Nadira Kadirova’nın ve katledilen tüm kadınların mücadelesini sürdürecekleri sözü verildi. Helin’in babası da konuşma yaparak bireysel silahlanmaya karşı mücadele ettiklerini, gerekirse bu yasanın çıkması için Ankara’ya yürüyeceğini söyleyerek “Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın” dedi.

Ardından Tekin Arslan’ın mezarı başına geçildi. Anma Ankara Katliamı’nda ve tüm işçi sınıfı mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından İnşaat-İş Sendikası adına bir konuşma yapıldı. Tekin Arslan ve katliamda ölümsüzleşen İnşaat-İş’in tüm yöneticilerinin kendilerine bir mücadele bayrağı bıraktığının belirtildiği konuşmada, bugün bile bir karar alırken “Onlar nasıl düşünürdü, bu durumda nasıl bir yol izlerdi?” diye düşündüklerini, her daim onları yanı başlarında hissettiklerini belirtti. Ayrıca Erol Ekici ile Tekin Arslan’ın dostluğuna da vurgu yapılarak “onlar hiç ayrılmazlardı” denildi.

Ardından Tekin Arslan’ın eşi Nebahat Arslan söz aldı. Arslan, “Helin’i katleden zihniyetle, Ankara’da insanlar ölmesin diye bir araya gelen insanları katleden aynı zihniyettir. Onların birbirinden bir fakı yok” dedi. “Bu anmada Tekin’in yine herkesi örgütleyip, bir araya getirdiğini görüyorum” diyen Arslan’ın ardından, bir Alınteri okurunun Tekin Arslan’ı anlattığı bir yazı okundu.

Daha sonra Tekin Arslan’ın mücadele arkadaşları söz aldı. Arkadaşları, İnşaat-İş Sendikası’nın sahiplenilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, herkesin kendisini sorgulaması ve bugünün ihtiyaçlarına göre konumlandırması gerektiğini vurguladı.

Anma katliamı lanetleyen ve öldürülen İnşaat İşçileri Sendikası yöneticilerini anan sloganların atılmasıyla sonlandırıldı.

Tekin Arslan’ın mezar anmasından sonra Gazi Mezarlığı’na, Serdar Ben yoldaşın mezarı başına, ailesinin yanına geçildi. Burada yoğun sivil polis ablukası ile karşılaşıldı ve abluka tepkiyle karşılandı. Yaşanan kısa bir tartışmanın ardından anma başladı.

Anma devrim ve komünizm davasında ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından İnşaat İşçileri Sendikası adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada “Bazılarımız ölümsüzleşen sendikamız yöneticisi 6 arkadaşımızla belki bir mesai harcama fırsatı bulamadı. Ama onların mücadelesi inşaat işçilerinin yaşam koşullarının, çalışma koşullarının düzeltilmesi içindi. Bizlere de bu mücadeleyi miras bıraktılar. Bizde bu mücadeleyi devam ettiriyoruz ve bu mücadele içinde onları asla unutmayacak, her daim anacağız” denildi.

Ardından bir yoldaşı Maviş’e yazılmış bir şiiri okudu. Sonra Alınteri adına söz alındı. Konuşmada, Maviş’in komünist özelliklerine, işçi sınıfı devrimciliğini ete kemiğe büründürdüğüne işaret edildi. Çocuk işçilikten başlayan yaşamının, sınıf bilinçli işçiliğe ve profesyonel devrimciliğe dönüştüğü, hemen tüm işkollarında sınıf çalışmasının yürütülmesinde emeği olduğu, bazı işkollarında yoktan varedelin bir çalışmanın köşe taşlarından biri olduğu vurgulandı. Maviş’i anlatmaya fazla söze gerek olmadığı ifade edilen konuşmada, bugün on ve diğer ölümsüzleşenlerimizin yaşam ve mücadele pratiğinin yol göstermeye devam ettiği ifade edildi.

Söz alan bir yoldaşı da Maviş ve 10 Ekim’de ölümsüzleşenlerin savaşlar olmasın, ırkçılık-şovenizm, sınırlar ve sömürü ortadan kalksın idealiyle oraya gittiklerini belirtti. Bugün yine halkların düşmanlaştırılmaya çalışıldığı, savaşın bir kez daha devreye sokulduğunu ifade ederek, Maviş’lerin ayak izlerinin takip edilmeye, onların idealleri için savaşılmaya devam edileceğini vurguladı.

Anma atılan sloganlarla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar