Mazbata gasp ‘gerekçeleri’ çoğaltılıyor!

Mazbata gasp ‘gerekçeleri’ çoğaltılıyor!

AKP’liler Mardin’de ‘Ahmet Türk hasta ve yaşlı, mazbatayı bize verin’ diye başvurdu; Bağlar’da mazbata, büyük farkla sandıktan birinci çıkan HDP’li Zeyyat Ceylan’dan KHK’lı olduğu gerekçesiyle alınarak yüzde 45 fark yiyen AKP’liye verildi!

AKP’nin yerel yönetimleri de führerci tipte faşizmin mantığına uygun olarak yapılandırmayı esas alan yaklaşımın ilk adımı olan kayyımlar 31 Mart seçimlerinde büyük oranda defedilince; bu sefer de başka biçimlerle işbaşına getiriliyor. Bu rejim açısından sandığın sadece meşruiyetine onay çıkarmak için kabul edilebilir olduğunu, onun sınırları dışında çıkacak herhangi bir sonucu ne yapıp edip yok sayacağının şimdiki ifadelerinden biri de Kürdistan’da HDP’nin büyük farkla kazandığı kentlerde sonuçların üretilen gerekçelerle yok sayılması oluyor.

“Ahmet Türk yaşlı ve hasta bize verin!”

Mardin’de AKP’liler İl Seçim Kurulu’na verdiği dilekçede, Ahmet Türk’ün yaşlı ve hasta olduğunu, bu nedenle belediye başkanlığı yapamayacağını söyleyerek, mazbatanın kendilerine verilmesi için başvuruyorlar.

Bağlar’da mazbata yüzde 45 fark yiyen AKP’liye verildi

Van ve Amed’in önemli ilçelerinde seçimleri büyük farkla kazanan belediye başkanlarına, OHAL KHK’larıyla kamu görevinden ihraç edilmeleri bahanesi öne sürülerek mazbata verilmiyor. Mazbata seçimleri ikinci sırada bitiren AKP’li adaylara veriliyor!

YSK’nın KHK ile ihraç edilmiş belediye başkanlarına mazbata verilmemesi kararı sonrasında Bağlar’da büyük bir oy farkıyla sandıktan birinci çıkan HDP’li Zeyyat Ceylan’dan alınan mazbata, yüzde 45 fark yiyen AKP’liye verildi.

HDP, Bağlar’da oyların yüzde 70’ini aldı. Ancak YSK, mazbatayı HDP’den yüzde 45 fark yiyen AKP’li Hüseyin Beyoğlu’ya verdi.

31 Mart Bağlar seçim sonuçlarına göre HDP oyların yüzde 70.34’ünü topladı. AKP’li Beyoğlu ise yüzde 25.46 oranında oy alabilmişti.

HDP, dün YSK’nin kararına karşı seçimlerin yenilenmesi için başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar