Medreselere yasal statü gündemde

Medreselere yasal statü gündemde

Cemaat ve tarikatlar merdiven altı olarak tabir edilen ve devlet kontrolü dışında din eğitimi veren medreselere yasal statü için Saray’a başvurdu, Saray’da konuyu MEB’e havale etti

AKP’li devletin organik “sivil toplumu” haline gelmiş tarikat ve cemaatler bu sefer de yasal karşılığı olmamasına rağmen uzun zamandır fiili durum yaratarak pıtrak gibi çoğalttıkları “medreselere” yasal statü verilmesi çalışmalarıyla gündemde.

23 Haziran seçimleri öncesinde Erdoğan’la görüşen aşiret liderlerinin tarikat ve cemaatlere bağlı dini eğitim kurumlarının mevcut haldeki “merdiven altı” durumlarının ortadan kaldırılmasını ve yasal statü kazanarak öğrencilerine resmi diploma verilmesini istediği, konunun Milli Eğitim Bakanlığı’na intikal ettiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre; tarikat ve cemaatler, 23 Haziran İstanbul seçiminden önce Tayyip Erdoğan’ın Saray’da aşiret liderleri ile yaptığı görüşmeye, merdiven altı olarak tabir edilen ve devlet kontrolünün dışında din eğitimi veren medreselere yasal statü verilmesini talebini taşıdı.

Cumhuriyet dönemi çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na göre faaliyet yürütmeleri yasaklı olmasına karşın AKP döneminde fiili bir konum elde eden medreselerin statüsü Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gündemine alındı.

Bakanlıktaki bazı bürokratların ise bu konuda atılacak adımın ve halihazırda eğitime devam eden medreselere göz yumulmasının tehlikesine işaret ederek bu yapıların kapatılması gerektiğini savunduğu ve taleplere ilişkin süreci yavaşlattığı da aktarıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar