Meksika’da kadın cinayetleri protestosuna polis kurşunu

Meksika’da kadın cinayetleri protestosuna polis kurşunu

Her gün 10 kadının katledildiği Meksika’da polis, cinayetleri protesto edenlere gerçek mermilerle saldırdı. Ülkenin Cancun kentinde düzenlenen protestoda, polisin göstericilere ateş açması sonucu 3 kişi yaralandı.

Kadına yönelik cinayet, şiddet, cinsel saldırganlık ve her türlü eşitsizliğin karşısına dikilen kadınlara kurşun da sıkıldı. Emperyalist kapitalist sistemin eski kurum ve ilişkilerin çözülmesiyle birlikte katmanlı bir toplumsal krize sürüklendiği ve bunların yeniden üretilmesi noktasında zorlanıldığı bu tarihsel kesitte kadınların dünyanın her yerinden yükselen isyanı, Meksika’da polis kurşunlarının hedefi oldu. Ülkenin Cancun kentinde polis, iki kadının öldürülmesini protesto eden gruba ateş açtı. İki (bazı ajanslarda üç) kişi kurşunlarla yaralanırken iki kişi de yaşanan panik sonucu yaralandı.

Basına yansıyan haberlere göre 7 Kasım’dan beri haber alınamayan 20 yaşındaki Bianca Alejandrina Lorenzana Alvarado’nun günler sonra parçalanmış cesedi bulundu. Bu cinayet, Karayipler eyaleti Quintana Roo’da kadınlara karşı işlenen korkunç suçlar dizisinin sonuncusuydu. Bir gün önce de Cuautitlán’da 17 yaşındaki Amber Viridiana Uicab adlı bir kadın katledilmişti. Bu cinayete karşı yapılan gösterilerde de polis, göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Her gün 10 kadının katledildiği Meksika’da ardı ardına yaşanan bu vahşi cinayetlere karşı öfkesini sokaklara taşıyan kadınlara gaz bombalarıyla saldırmaya alışmış Meksika polisi, bu sefer kurşun da kullandı. Dün kurşun sıkılan gösteri, Lorenzana’nın annesinin çağrısıyla barışçıl bir yürüyüş olarak başlamış, ancak gösterinin yarısında anne “Hepsini yak, çünkü Alexis bunu senin için yapardı” deyince savcılık ve belediye binalarının camları kırılmaya, duvarlara yazılar yazılmaya başlandı.

Olay anında çekilen videolarda protestocuların, binaya girişi engellemek için yerleştirilen plakaları söktüğü, silah seslerinin duyulmasıyla kalabalığın kaçmaya çalıştığı kaydedildi.

Emniyet müdürü açığa alındı

BBC Türkçe’deki habere göre Quintana Roo Eyalet Valisi Carlos Joaquin Gonzalez polisin ‘saldırgan tutumunu’ kınadı. Gonzalez, protestoculara karşı silah kullanılmaması için verdiği emirlerin dinlenmediğini söyledi. Televisa haber kanalına konuşan vali, yerel emniyet müdürünün bu emre uymadığını, kitleyi dağıtmak için silah kullanma kararı verdiğini anlattı. Yerel polis birimleri protestoculara karşı plastik mermi kullanıldığını söylese de vali kullanılanın gerçek mermi olduğunu açıkladı ve emniyet müdürünü açığa aldığını duyurdu.

Obrador’dan soruşturma emri

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma başlatılmasını emretti. Cancun Belediye Başkanı Mara Lezama da polislerin tutumunu kınadı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar