Memur-Sen’in danışıklı dövüşü sürüyor!

Memur-Sen’in danışıklı dövüşü sürüyor!

Milyonlarca emekçinin ücret ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerine yetkili sendika olarak katılan Memur-Sen’in Başkanı Ali Yalçın hükumete “‘ülke rahatlayacaksa memurun bir maaşını kesin’ diyecekmiş!

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın 200 bin kamu işçisini çay-simit parası bile etmeyen bir ücret “zammına” mahkum eden sözleşmeyi imzalaması ve bu satışın mikrofonlara yansıyan “Uzasa işi karıştıracağız. En azından böyle kapattım” sözleriyle tescillenmesinin ardından, milyonlarca kamu emekçisinin ücret ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri başladı.

AKP’nin şef değneği Memur-Sen’in yetkili sendika olarak katıldığı görüşmeler, Atalay’ın aleni satışının yarattığı toplumsal tepkiden olsa gerek kelimenin gerçek anlamıyla bir çadır tiyatrosuna dönüştü.

Masadan her kalkışında efelik yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kendilerinin oldukça düşük perdeden açtıkları pazarlık masasını tekmelemiş kahraman gibi “kabul edemeyiz, sabrımızı zorlamayın” gibilerinden açıklamalar yaptı. Uyuşmazlık zaptını bile kamuoyuyla paylaşmayan bu “efe” son olarak da milyonlarca emekçinin iradesini hiçe sayarak hükümete ‘ülke rahatlayacaksa, memurların bir maaşını kesin’ çağrısı yapacağını açıkladı.

Dostlar alışverişte görsün kabilinde aldıkları 2 saatlik iş bırakma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde “boş cüzdan atma” eylemleriyle kendisini “direnen sendika” katına çıkaracağını ve Türk-İş’e dönük tepkilerden sıyrılacağını sanan Yalçın, sözleşme görüşmelerinde son 4 güne girilmişken “ülkenin etrafında “küresel vampirlerin kol gezdiği”ni belirterek olası satış için “milli duruş” zemini yaratmayı, emekçileri bu gerici söylem üzerinden rıza göstermeye hazırlamayı da ihmal etmedi.

Kamu emekçileri için toplu sözleşme görüşmelerinde son 4 güne girilirken Memur-Sen bugün bakanlık önünde ‘boş cüzdan’ eylemi yaptı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, hükümete ‘emekçiyi öfkeli hale getirmeyin’ diye seslendi ve ‘ülke rahatlayacaksa, memurların bir maaşını kesin’ çağrısı yapacağını açıkladı.

Kamu emekçilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasının ardından AKP yanlısı Memur-Sen tarafından bugün 2 saat iş bırakma ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde “boş cüzdan atma” eylemi yapıldı.

Bakanlık önünde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kamu işveren heyetine “Masada çözelim bu işi” diye seslenmeyi de ihmal etmedi.

Emekçiyi bu anlamda öfkeli hale getirmeyin, çileden çıkarmayın, gerek yok buna” diye belirterek sendikacılık yaptığını snan Yalçın, bu sözlerinin hemen ardından da ülkenin etrafında “küresel vampirlerin kol gezdiği”ni kaydederek aslında nasıl bir tiyatro izlediğimizi ortaya koydu.

Masaya, 2020 yılı için yüzde 3 refah payı, taban aylığa 200 TL seyyanen zam, birinci 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay içinse yüzde 7 zam talebiyle oturan Memur-Sen’in emekçilerin bir aylık ücretlerini hibe etme bonkörlüğü (!) sözleşmenin nasıl biteceğini gösteriyor.

Bir aylık ücret kesintisi yerine sözleşmenin Memur-Sen’in dişin kovuğunu doldurmayan teklifinin yarının biraz üstünde bir sonuçla bağıtlanması!

KESK ve Kamu-Sen’den ise halen çıt yok. Bildiğimiz dışarda görünür bir eylem mi yapalım, işyerlerinden mi bir şeyler örgütleyelim tartışmaları devam ediyor! Sözleşme görüşmeleriyse son 4. Gününde. İşyerlerinde dışarda ya da içerde yapılması tartışılan eylemlere (!) ilişkinse hiçbir hazırlık yok!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar