Mephisto Kitabevi işçileri direnişe başladı

Mephisto Kitabevi işçileri direnişe başladı

Mobbing ve keyfi işten çıkarmalara karşı direnişe başlayan Mephisto çalışanları, Beşiktaş mağazası önünde eylem yaptı

Mağazalarında yaşanan yoğun çalışma, mobbing ve keyfi işten çıkarmalarla gündeme gelen Mephisto Kitabevi işçileri Beşiktaş mağazası önünde direnişe başladı.

İşten çıkarılan işçiler adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Batur, açıklamasına “Mephistoyu nasıl bilirsiniz diye sorarak başlamak istiyoruz. Güleryüzlü yöneticiler, entelektüel bir ortam, solcu, insan haklarına saygılı bir patron ve dahası… Tüm bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Mephisto’yu bu sefer işçilerin, yani Mephisto’yu Mephisto yapanların gözünden dinlemenizi istiyoruz” sözleriyle başladı.

Açıklamasına “Bizim için Mephisto, günlük 9 lira 60 kuruşa karın doyurmaya çalışmaktır. İnsan haklarına saygıdan bahsedeceksiniz ardından işçilerinize yetersiz beslenmeyi hak göreceksiniz” diyerek devam eden Batur, “Bu olur mu? Bizim için Mephisto, 9 saat ayakta çalışıp oturacak bir sandalye bulamamaktır. Dinlenme hakkımız ‘müşterilerin karşısında yayılarak oturulduğu’ gerekçesiyle elimizden alındı. Alternatif olarak gösterilen yer bodrum katta, ışık almayan, tuvaletin duvarına bitişik, deponun kenarında bir masa ve sandalye. İnsan hakları diyeceksiniz, işçiye bunu hak göreceksiniz. Bu olur mu?” sorularını sorarak devam etti.

‘Mephisto: Her an işsiz kalma korkusu yaşadığınız bir yerdir!’

“Bizim için Mephisto, güvenlik kameralarıyla 7/24 denetlenmektir” diyen Batur, “Güvenlik kamerası görüntüleri Mephisto yöneticileri tarafından çalışanlar üzerinde baskı yaratmak amacıyla aktif olarak kullanılmaktadır. Bu apaçık bir mobbingtir. Bizim için Mephisto, her an işsiz kalma korkusuyla yaşamaktır. Bir işe emek vereceksiniz, saatlerinizi, günlerinizi,aylarınızı vereceksiniz, sonra bir gün çalışma koşullarına itiraz ettiğiniz için işten atılacaksınız. İnsan hakları diyenler buna ne söyleyecek? Böyle iş olur mu!” diye konuştu.

İşyerlerinin emek cehennemine dönüşmesini kabul etmeyeceklerini belirten Batur,“Biz insani koşullarda çalışmak istiyoruz. Bu en doğal hakkımız” dedikten sonra insani çalışma koşulları için gerekli talepleri şöyle sıraladı:

-Haksız yere işten atılan arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır.
-İnsanlık dışı yemek ücreti uygulaması son bulmalıdır. Yemek ücretlerimiz en az 500 lira olmalıdır.
-İnsanca dinleneceğimiz bir ortam sağlanmalıdır.
-Güvenlik kamerası tacizi ve mobbing son bulmalıdır.
-Mephisto işçileri olarak taleplerimiz karşılanana kadar mücadeleye devam edeceğimizi ilan ediyoruz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar