‘Merve Demirel’e yönelik polis şiddeti derhal sona ermeli!’

‘Merve Demirel’e yönelik polis şiddeti derhal sona ermeli!’

İHD Ankara Şubesi defalarca polis şiddetine maruz kalan, cinsel saldırıya uğrayan ve 12 Temmuz’da “hakkında soruşturma var” denilerek gözaltına alınan Merve Demirel’e ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi

İHD Ankara Şubesi, KHK’yla ihraç edildikleri işlerine dönmek için bin güne yakın bir süredir Yüksel Caddesi’nde eylem yapan emekçilere destek veren Merve Demirel’e dönük işkence ve baskılara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Dün saat 14:00’te Ankara şubede gerçekleştirilen açıklamada eyleme destek verirken polis tarafından işkence edilerek gözaltına alınan, ölüm riski olacak şekilde aracın içine fırlatılan Demirel’in bu işkenceleri belgeleyen fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasının ardından (12 Temmuz) “hakkında savcılık soruşturması var” denilerek kardeşi Bengisu Demirel’le birlikte gözaltına alındığına işaret edildi. Babaları da KHK’yla ihraç edilen Demirel kardeşlerin Ankara TEM’de şiddete maruz kaldıkları belirtildi. Merve Demirel’in türbanının zorla alındığı, kendisine verilen boneyi takmasının dayatıldığı vurgulandı.

12 Şubat’ta gözaltına alınırken polisin cinsel saldırısına uğradı!

Merve Demirel’in 16 Şubat 2019 tarihinde Sakarya Caddesinde TAYAD tarafından yapılan bir eyleme destek verdiği gün de gözaltına alındığı, gözaltına alınırken polislerden birinin Demirel’e cinsel saldırıda bulunduğunun fotoğrafla belgelendiği ve bu durumun kamuoyunda büyük bir infial yarattığı hatırlatılarak, Merve Demirel’e cinsel saldırıda bulunan polis hakkında dava açıldığına işaret edildi.

Hayati tehlike oluşturacak şekilde defalarca aracın içine fırlatıldı

Demirel’in bir başka eylemde de arabaya binmek istemediği için 4 kadın polis tarafından çuval gibi fırlatılarak atıldığı, hayati tehlike oluşturacak şekilde fırlatmalar sonucu kaç kez kafasını arabanın iç demirine çarptığı, kolları bacakları nerdeyse morluklardan görünmez hale gelecek biçimde işkence gördüğü ifade edildi.

Gözaltına başörtüsü zorla alındı!

Demirel’in vücudundaki işkencelerin fotoğraflanıp, sosyal medyada paylaşıldığı 12 Temmuz günü  hakkında “savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı var” denilerek Terörle Mücadele tarafından göz altına alındığı dile getirilen açıklamada, 15 Temmuz 2019 günü avukatlarından gelen bilgiye göre TEM nezaretinde Merve Demirel’in başörtüsünün zorla alındığı, kendisine verilen boneyi takmasının dayatıldığı bilgisinin verildiği dile getirildi.

İşkence çeşitli gerekçelerle meşrulaştırılıyor

Ankara’da kayıtdışı bir şekilde gözaltı yapıldığı, bu kişilerin bir işkence merkezinde işkence gördükleri, Ankara TEM’de işkence yapıldığının da belgelendiği kaydedilen açıklamada, işkencenin “terörle mücadele”, “kamu güvenliği”, “milli güvenlik” gibi gerekçelerle devlet yetkilileri tarafından meşrulaştırıldığı vurgulandı. “Bu tür vaka ve iddialara ilişkin soruşturma, cezalandırma ve caydırma hususlarında gerekli işlemler yapılmamakta ve bu uygulamalar ve söylemler neticesinde işkence ve kötü muamele yasağı artarak ihlal edilmektedir” denildi.

İşkencenin işkence gören kişinin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali, insanlık onuruna gerek bedensel gerek psikolojik olarak yönlendirilen en büyük saldırı olduğu ifade edilen açıklamada hem ulusal hem de uluslararası yasalarla yasaklandığı kaydedilerek, bu yasalar hatırlatıldı.

İşkence derhal sona ermeli, yasaları ihlal edenler yargılanmalı!

Açıklama, “İnsan onuruna, insanın vücut bütünlüğüne ilişkin bu ihlallerin derhal son bulması, devlet yetkililerin kamudan aldıkları gücü vatandaşlarına yönetmelerine izin veren davranış, tutum ve uygulamalara derhal son verilmelidir. Bu bağlamda Merve Demirel’e yönelik polis şiddeti derhal sona ermeli ve “işkence ve kötü muamele yasağını” ihlal edenler hakkında derhal soruşturma başlatılıp gerekli cezai yaptırımlar uygulanmalı, bu tür ihlallerin tekrar yaşanmaması için gerekli yapısal ve yasal düzenlemeler hayata geçirilerek uygulanmalıdır” vurguyla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar