MESS lokavt kararı aldı

MESS lokavt kararı aldı

Metalde kan emici patronlar ve işbirlikçi sendikaların karşılıklı oynadıkları orta oyunu sürüyor. Metal işçisi bu sürecin seyircisi olmaktan çıkmalı!

Metal işkolunda hemen her toplusözleşme (TİS) sürecinde sergilenen orta oyunu küçük değişikliklerle bu kez de tekrarlanıyor.

İşçiye şirin görünüp göz boyamak amacıyla sendikaların yaptıkları showlara bugün MESS patronlarının blöfü eklendi: Metal patronlarının örgütü MESS, sektör genelinde işçileri toptan işten atma (lokavt) kararı aldığını açıkladı.

MESS patronlarının bu göstermelik kararı, işçileri satmasıyla ünlü Türk Metal’in aynı ölçüde göstermelik “grev” kararı üzerine geldi.

Metal işçilerini oyalayıp paniğe sürükleme amacıyla sahnelenen bu orta oyununda sahne, 130 bin işçiyi kapsayan TİS sürecinin başında MESS patronlarının yüzde 8 gibi komik bir “zam” önerisinde bulunmasıyla açıldı. Bu açgözlülük üzerine sektörde örgütlü sendikalar mecburen “grev” kararı aldılar. Bunun üzerine MESS “lütfedip” teklifini yüzde 10’a çıkardı.

Türk Metal ve Özçelik İş, ilk altı ay için yüzde 26 oranında ücret artışı talep ederken, Birleşik Metal yüzde 34 talebindeydi.

MESS patronlarının son tekliflerinin ardından Türk Metal ve Birleşik Metal’in MESS’le yaptıkları görüşmelerden -beklendiği gibi- bir sonuç çıkmadı. Bunun üzerine Türk Metal göstermelik bir ‘grev’ kararı aldı. Bu kriz ve işsizlik ortamında işçilerin gözünü korkutmayı hedefleyen MESS patronlarının buna yanıtı aynı ölçüde göstermelik ‘lokavt’ kararı oldu.

Metal işçileri her şeyden önce oynanan bu orta oyununa pabuç bırakmamalı!.. Daha önceki deneyimlerini de hatırlayarak seyirci konumundan çıkıp iradelerini konuşturmanın yolunu kendileri bulmalı! Sektördeki bütün fabrikalar arasında koordinasyon kurarak taban örgütlülükleri önderliğinde üretimden gelen güçlerini konuşturmalı!..


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar