Metal işçileri Ankara’ya doğru yola çıktı!

Metal işçileri Ankara’ya doğru yola çıktı!

Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için işten atılan ya da ücretsiz izin dayatılan Systemair HSK, Baldur ve Özer Elektrik işçileri dünkü direnişleriyle Ankara yolunu açtırdılar. İşçiler, pankartlar ve sloganlarla Ankara’ya uğurlandı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur işçilerinin sendika hakkı ve işçi kıyımlarının son bulması talepleriyle Ankara’ya yürüme kararlarının karşısına valilik yasağı ve polis çıkarılmıştı. Dün Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde toplanan işçiler ilk olarak sabah, polis saldırısına uğramış ve 10 işçi gözaltına alınmıştı.

O saldırının ardından polis barikatı önündeki bekleyiş devam etmişti. Birleşik Metal-İş, saat 15:00’te şalterlerin inmesi çağrısı yapmış ve gözaltılar serbest bırakılmaz, Ankara yürüyüşleri engellenmeye devam ederse örgütlü olduğu fabrikaları meydana yığacağını belirtmişti. Polis akşama doğru barikat önünde bekleyen işçilere bir kez daha saldırmış ve bu sefer de aralarında sendika yönetiminin, destekçilerin de olduğu 99 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, Ankara yürüyüşüyle ilgili de yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlanmıştı.

İşçiler bugün Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde yapılan basın açıklamalarının ardından Ankara yürüyüşüne başladı.

İşçiler “İş, ekmek yoksa barış da yok!”, “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Ankara Ankara duy sesimizi, bu gelen işçinin ayak sesidir!” sloganlarıyla Ankara’ya hareket edecek otobüslerin bulunduğu yere kadar yürüdüler.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar