Metal işçileri Gebze ve Bursa’da miting yapacak

Metal işçileri Gebze ve Bursa’da miting yapacak

BMİS’te örgütlü işçiler 19 Ocak’ta Gebze’de yapılacak mitingle MESS’in dayatmalarına karşı greve gideceklerini açıklayacak. TM de aynı tarihte Bursa’da büyük bir miting düzenleyecek

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS) örgütlü binlerce metal işçisi, metal patronlarının örgütü MESS’in grup sözleşmesindeki dayatmalarına karşı greve gideceğini 19 Ocak Pazar günü Gebze’de yapılacak büyük mitingle ilan edecek.

MESS’in; sefalet ücreti, işçinin ücret ve sosyal hakları üzerindeki pazarlık hakkının fiili gaspı anlamına gelen 3 yıllık sözleşme ve esnek-güvencesiz çalışmayı yaygınlaştırıp derinleştirecek dayatmalarından vazgeçmemesi halinde greve gidileceğini ilan edecek işçiler, Gebze Trafo Meydanı’nda bir araya gelecek.

Arabulucu sürecinin de anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından MESS’le yapılan görüşmede de uzlaşma sağlanmamış; MESS, dayatmalarını masaya getirmekte ısrar etmiş; sadece ilk 6 ay için ücretlere yüzde 6,05 oranındaki zam teklifini yüzde 8’e çıkarmıştı.

Buna karşı BMİS’te örgütlü işçiler pazar günü saat 11.00’de Gebze Trafo Meydanı’nda bir araya gelecek. Saat 12.00’de başlayacak yürüyüşün ardından 13.00’te kent meydanında bir miting düzenlenecek. Mitingde grev kararı ve tarihi açıklanacak.

BMİS, ‘Bir kez daha uyarıyoruz; sabrımız taştı, greve hazırız’ diyerek tüm işçileri bu eyleme davet ediyor.

Türk Metal de Bursa’da miting düzenleyecek

Türk-İş’e bağlı Türk Metal de MESS’in dayatmalarına karşı greve gitme kararı aldığını açıklamış, 19 Ocak’ta Türkiye’nin dört bir yanından gelecek metal işçileriyle Bursa’da büyük bir miting düzenleyeceğini açıklamıştı.

100 bin işçiyle gerçekleştirileceği açıklanan miting, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Hastane Alanı’nda gerçekleştirilecek.

12:30’da düzenlenecek mitinge sanatçı Haluk Levent’te şarkılarıyla eşlik edecek.

Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Uzlaşma masasında işçiye verdiği değersizliği, işçinin emeğine, alınterine saygısı olmadığını yaptığı yere batısı komik zam teklifleriyle bir kez daha gösteren MESS ve işverenlere ‘dur’ demek, işçinin ve emekçinin alınterini o masadan kuruşuna alabilmek adına sanayinin gözbebeği Bursa’dan MESS ve işverenlere lütufta bulundukları yüzde 8’lik komik rakamı tokat gibi suratlarını vurmak üzere Türk Metal Büyük Bursa Mitinginde tek yürek olmaya davet ediyoruz” denildi.

Grev deniliyor ama…

MESS’in kölelik dayatmalarına karşı “grev” demek zorunda kalan sendikaların bu kararın ciddiyetine uygun bir birleşik hareket planı çıkarmaması bile düşündürücü. Aynı günde 2 ayrı mitingin olması, bu mitinglerin de açıklanacak grev kararının da ciddiyetini gösteriyor. Keza ciddiyet olsa; olası grev yasağı kararına karşı en azından bu süreçte ortaklaşılmış bir eylem ve hareket planı çıkarılmış olurdu!

Belli ki sendikalar “biz elimizden geleni yaptık” fotoğrafı vererek, metal işçilerinin öfkesinden kurtulacaklarını sanıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar