Metal işçileri gün boyunca 5 farklı eylem gerçekleştirdi

Metal işçileri gün boyunca 5 farklı eylem gerçekleştirdi

Zeytinoğlu Gruba bağlı 3 ayrı fabrikada üretimin durmasıyla işsiz kalan ve ücret-tazminat hakları gasbedilen 500 metal işçisi bugün 3 ayrı adreste 5 farklı eylemle mücadele kararlılıklarını bir kez daha gösterdiler

Eskişehir’de Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçi, üyesi oldukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’yla (BMİS) birlikte bugün aynı anda 4 farklı adreste 5 farklı eylem gerçekleştirdi.

Dün Eskişehir İŞKUR önünde yapılan basın açıklaması ve başvuru işlemiyle startı verilen eylemler; Ankara yürüyüşü, TMSF binası önünde gerçekleşen kitlesel basın açıklaması, Entil fabrikası önünde devam eden direnişin fabrika içine taşınması ve 19 işçinin gözaltına alınmasından sonra da vinç üzerindeki grup tarafından devam ettirilmesi, Zeytinoğlu holding patronu Yavuz Zeytinoğlu’nun İstanbul Kısıklı’daki villası önünde yapılan eylemlerle devam etti.

4 ayrı adreste yapılan bu eylemelere çeşitli fabrikalardan metal işçilerinin gerçekleştirdikleri destek eylemleri eklendi.

TMSF önünde yapılan eylem sırasında yetkililerle gerçekleşen görüşmede taleplerin yerine getirileceği sözü verildikten sonra, eylem sonlandırıldı.

Metal işçilerinin gün boyunca gerçekleştirdikleri eylemler akşam saatlerinde BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun Entil fabrikası önüne gelerek işçilerle yaptığı görüşmeyle devam etti.

BMİS sosyal medya adreslerinden yaptığı duyuruda; “Genel Başkanımız işyerinde işçilere bilgi veriyor. 5 değişik eylemin yapıldığı Yoğun bir günün sonunda, İstanbul’daki eylemler ve vinç eylemi amacına ulaştı. Fabrika önündeki direniş ve Ankara yürüyüşü devam edecek. Gelişmeleri yine sosyal medya üzerinden aktarmayı sürdüreceğiz” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar