Metal işçilerinden 3 koldan eylem!

Metal işçilerinden 3 koldan eylem!

Eskişehir’de kurulu bulunan Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde çalışan 500 BMİS üyesi işçi, bugün TMSF önünde, Ankara yolunda ve Entil fabrikasının içinde gerçekleştirdikleri eylemlerle haklarını istiyor

Eskişehir’de kurulu bulunan Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçinin üyesi oldukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’yla birlikte yeniden başlattıkları Ankara yürüyüşü devam ederken, aynı anda hem Entil’de hem de Ankara TMSF önünde eylem yapılıyor.

İflas gerekçesiyle üretimin durduğu fabrikalarda çalışırken, hakları gasbedilerek işsiz kalan işçiler dün Eskişehir İŞKUR önünde basın açıklaması ve ödenmeyen işçi alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanması talebi ile görüşme ve başvuru işlemi gerçekleştirmiş,  burada yapılan basın açıklamasından sonra bugün TMSF önünde yapılacak eylem için bir grup arkadaşlarını Ankara’ya yolcu etmişti.

Bir grup işçi de sendika yöneticileriyle birlikte Ankara’ya yürüyüş başlatmış, diğer grup da Entil fabrikası önünde eylemlerini sürdürmüştü.

Ankara’ya yürüyen grup polis ve jandarma engellerini aşarak Eskişehir-Ankara yolunun 30 kilometresini ketetti. Geceyi Osmanlı Tesisleri’nin yanında kurdukları direniş çadırlarında geçiren işçiler sabah yeniden yürümeye başlayınca jandarma tarafından önleri kesildi.

Eskişehir’de Entil fabrikası önünde direnişi sürdüren işçiler sabah saatlerinde fabrikaya girerek direnişi başka bir düzleme taşıdı.

Ankara’da ise işçiler TMSF önünde yapılacak kitlesel basın açıklaması için toplandı. Burada yapılan basın açıklamasından sonra oturma eylemi başladı. İşçiler, polis tacizleri altında eylemi sürdürüyor.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası, tüm duyarlı toplumsal kesimleri, sendika ve meslek örgütlerini, siyasi çevreleri metal işçilerinin gasbedilen haklarını almaları için direnişi destek ve dayanışmayla büyütmeye çağırdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • […] Eskişehir’de Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işyerlerinde ücretleri ve tazminat hakları ödenmeden işten çıkarılan 500 işçi, üyesi oldukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’yla (BMİS) birlikte bugün aynı anda 4 farklı adreste 5 farklı eylem gerçekleştirdi. […]

    YANIT

İlgili yazılar