Metal işçilerinin Eskişehir’den Ankara’ya yürüyüşlerinin 2. günü

Metal işçilerinin Eskişehir’den Ankara’ya yürüyüşlerinin 2. günü

Entil, Hapalki ve Tarkon işçilerinin Birleşik Metal İşçileri Sendikası’yla birlikte başlattıkları Eskişehir-Ankara yürüyüşü ikinci gününde. İşçiler yürüyüşe Eskişehir çıkışından devam etmek istediler, önleri barikatla kesilince oturma eylemine başladılar

Eskişehir’de kurulu bulunan Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’da çalışan ve fabrikaların kapatılmasıyla ücret alacakları ve kıdem-ihbar tazminatları gasbedilen 500 işçinin dün başlattığı ve polisin biber gazlı, coplu saldırısıyla durdurulmaya çalışılan Ankara yürüyüşü bugün ikinci gününde.

Geceyi Eskişehir çıkışındaki Kanlıpınar, Organize Sanayi Köprüsü yakınında kurdukları direniş çadırında geçiren işçiler, sabah saat 10:00’da pankartlarını açarak yürüyüşe devam etmek istediler. İşçilerin yolu Eskişehir çıkışında polis ve jandarma ekipleri tarafından kesildi. Ankara’ya yürümesi engellenen işçiler Eskişehir çıkışında oturma eylemine başladı.

Dün polis vahşice saldırmıştı

Yaklaşık 2 aydır çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan işçiler en son Eskişehir ESPARK’ta direniş çadırı kurmuş ve 2 günlük sembolik açlık grevinden sonra dün de “Babalar işsiz, çocuklar aç kalmasın! Fabrikalar kapanmasın!” sloganıyla Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı.

İşçiler Espark’ta yapılan basın açıklamasından sonra Ankara’ya yürüyüşü başlatacaktı. Fakat Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu basın açıklaması yaparken polis saldırısı başlamış, işçiler biber gazı, coplar ve kalkanlarla uğradıkları saldırıda fenalık geçirmiş, yaralanmışlardı. Saldırı sırasında 29 işçi de gözaltına alınmıştı.

Vahşi polis saldırısına rağmen dağılmama ısrarını sürdüren işçiler daha sonra BMİS’in Eskişehir Şubesinde Serdaroğlu’nun gerçekleştirdiği basın açıklaması ve durum değerlendirmesi yapmışlardı.

Saldırıdan sonra yürümüşlerdi

Toplantıdan sonra kararlaştırılan Ankara yürüyüşü bir kez daha başlatıldı. Polisin engelleme çabalarına rağmen yürüyüş ısrarını sürdüren işçiler Eskişehir çıkışındaki Kanlıpınar, Organize Sanayi Köprüsü yakınında bir kez daha polis barikatıyla durduruldular.

Gece olması nedeniyle direniş çadırı kurarak, ateş yakan işçiler sabah saat 10:00’da yürüyüşlerine devam edeceklerini açıkladılar. Sabahki saldırıda gözaltına alınan 29 işçi de serbest bırakıldıktan sonra direniş çadırına, arkadaşlarının yanına geldi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar