Michelin’de işçi kıyımı gündemde

Michelin’de işçi kıyımı gündemde

Kazancını borsa yatırımlarına dönüştüren Michelin lastik tekeli, Fransa genelinde 2 bin 300 işçiyi atacağını açıkladı

YAŞANACAK DÜNYA

Michelin, Fransa genelinde 2 bin 300 işçinin işine son vereceğini açıkladı. Lastik üretiminde dünyanın lider tekeli olan Michelin, 18 ülkede toplam 112 bin işçi çalıştırıyor.

Fransız tekelci grup, işçileri atma gerekçesini uluslararası rekabetin yol açtığı fiyat düşüklüğünün neden olduğu kâr kaybı olarak açıkladı. Oysa 2020 yılındaki pandemiye rağmen Michelin kâr payında artış yaşadı. Borsa oyunlarını üçe katladı. Kazancının yüzde 30’unu borsa yatırımcılarına dağıttı.

Michelin lastik alanında üretiminin yüzde 30’unu daha kârlı olacağını düşündüğü hidrojen, 3D baskısı, yapıştırıcı ve dönüştürücü plastik cop gibi alanlarda yüksek teknolojiye dayalı üretime kaydırmak istiyor.

Fransa genelinde 15 fabrikası olan Michelin, sadece uçak, kamyon, traktör, yarış arabaları, tarım makinaları vs. gibi ağır vasıtalara yüksek kalitede lastik üretimi yapıyor.

Diğer 18 ülkede ise yalnızca otomobil lastiği üretimi gerçekleştiriyor. Michelin, “reorganizasyon nedeniyle” 2017’den beri sistemli olarak bin 500 işçi çıkardı.

Şirket en büyük işçi kıyımını ise 1999 yılında 75 bin işçinin işine son vererek gerçekleştirdi. Sürekli daha fazla kâr peşinde koşan tekellerin aralarındaki rekabet acımasızca devam ederken işçilere işsizlik, geleceksizlik, belirsizlik ve düşük ücret dayatıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar