Milas’taki madenci direnişi 3. gününde

Milas’taki madenci direnişi 3. gününde

Çalışma koşullarının ağırlığı, ücretlerin düşüklüğü, İSİG kurallarının uygulanmaması üzerine çalışmaktan kaçınma hakkını kullandıkları için işten atılan 10 işçinin AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kömürcüoğlu Gruba ait işletme önündeki direnişleri 3. gününde

AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve 18 Şubat 2019’da meydana gelen iş cinayetinde üç işçinin hayatını kaybetmesinin ardından görülen davadaki akıl almaz kayırmacılıklarla zihinlere kazınan Milas’taki Kömürcüoğlu maden şirketinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının ağırlığı, ücretlerin düşüklüğü, İSİG kurallarının uygulanmaması üzerine çalışmaktan kaçınma hakkını kullanarak direnişe başlamıştı.

İlk gününde patronun müzakereyi kabul etmesiyle ara verilen direniş, müzakerelerden sonuç çıkmadığı için yeniden başlamıştı.

Öte yandan Nakliyat-İş, Bağımsız Maden-İş’in de çalışma yürüttüğü Kömürcüoğlu Grubu’nun taşımacılık işkoluna giren Çınartaş Endüstri’de kendisinin de örgütlendiğini ve işçi sağlığı güvenliği koşulları sağlanmadığı için çalışmaktan kaçınma hakkını kullanan üyelerine “çalışırsanız bu koşullarda devam edin yoksa sizi işten çıkarıyoruz” denildiğini, sendika avukatı Tacettin Çolak’ın dün Milas’a giderek işçilerle görüştüğünü ve İŞKUR ve savcılığa gerekli başvuruların yapıldığını belirtti.

Nakliyat-İş 10 üyesiyle birlikte işyeri önündeki direnişe bugün sabah 7:30 itibariyle 3. gününde de devam edildiğini belirterek, “İşyerinde gerekli önlemler alınsın. İşçiler İşbaşı Yapsın!” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar