Milyonlarca ağacı katledecek projenin ÇED toplantısını yaptırılmadı!

Milyonlarca ağacı katledecek projenin ÇED toplantısını yaptırılmadı!

Halkın tüm itirazlarına rağmen pandemi falan dinlenmeden bugün yapılmak istenen ve Kaz Dağları’nda yaklaşık 3,5 milyon ağacın kesilmesi öngörülen Cengiz Holding’e ait Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edildi

Cengiz Holding’e ait Batı Truva Şirketi’nin Halilağa Bakır Madeni Projesi’yle ilgili bugün Çanakkale Bayramiç’e bağlı Hacıbekirler köyünde yapılmak istenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, Çanakkale, Balıkesir, Burhaniye, Edremit, Ayvalık, Çan ve civar yerlerden sayısız jandarma barikatını aşarak gelen halkın tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi.

Türkiye’nin akciğerlerinden Kaz Dağları’nda 51 bin 660 dönümlük bir arazi üzerinde yapılması planlanan maden ocağının, yaklaşık 3,5 milyon ağacın katledilmesi anlamına geldiği belirtiliyor. Keza aynı bölgede Alamos Gold şirketinin 6 bin 130 dönümlük proje alanı için kestiği ağaç sayısı 350 bindi!

Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği ve bölge halkı tarafından pandemi nedeniyle toplantının iptal edilmesi için günler önce Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilen dilekçelere yanıt verilmemişti.

Çarkların dönmesi ve yağma-talan projelerinin yürütülmesi dışında hiçbir şeyi umursamayan devlet, pandemi koşullarında bu toplantının yapılmasında da sakınca görmedi! Toplantının iptal edilmemesi üzerine civar kent ve yerleşim alanlarından gelen yüzlerce insan, sayısız jandarma barikatını aşarak Hacıbekirler köyüne ulaştı.

Cengiz Holding toplantının yapılacağı salonu kendi yandaşlarıyla doldururken, halkın iptal edilmesi için “salgın var, iptal” seslerini yükseltmesi ve yapılan konuşmalar sonrasında toplantı iptal edilmek zorunda kalındı.

Bir süre toplantıyı devam ettirmeye çalışan ÇED heyeti, tepkiler üzerine “bu koşullar altında toplantı yapılamayacağı için toplantı iptal edilmiştir” açıklaması yapmak zorunda kaldı. Toplantı tutanağına “Halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” yazıldı.

Jandarma yine halka saldırdı

Köylülerin tutanağın yazımı sırasında ÇED heyeti ve şirket yetkilileri ile vatandaşlar arasında yaşanan tartışmaya jandarma kalkanlar, cop ve biber gazı ile müdahale etti. Halkın geri adım atmaması üzerine şirket ve çevre il müdürlüğü yetkilileri jandarma eşliğinde alanı terk etti…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar