Mobbinge uğrayan Saadet öğretmen intihar etti!

Mobbinge uğrayan Saadet öğretmen intihar etti!

Antep’te sözleşmeli olarak çalışan Saadet öğretmen arkasında “Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım” satırlarını bırakarak intihar etti

Her yere apartman üniversiteler kurulan, bu üniversitelerden mezun olanlara “her üniversite bitiren iş bulacak diye bir şey yok” diye buyurulan ve fakat o apartman üniversitelerin sayısıyla Avrupa devletlerini dövmekten geri kalınmayan Türkiye’de; Antep’te sözleşmeli olarak çalışan ve belli ki mobbingin her türüne maruz bırakılan 25 yaşındaki Türkçe öğretmeni Saadet H., 6 katlı bir apartmanın terasından atlayarak intihar etti. Kendisi gibi on binlerce öğretmenin hangi koşullarda, nasıl çalıştığını gösterircesine…

Saadet öğretmen geride bıraktığı satırlarda sistematik mobbinge maruz kaldığını ve her an tepesinde sallandırılan “pamuk ipliğine bağlısınız” tehditlerini daha fazla kaldıramadığını belirtti.

Türkiye’de on binlerce öğretmen açığı bulunmasına rağmen bu açık kölece çalışmaya tekabül eden ücretli ya da onun bir tık üstünde duran sözleşmeli öğretmenlerle dolduruluyor. Eğitimin piyasalaştığı bu koşullarda öğretmenlik de aynı mantıkla güvensizleştirilip, sayısız biçimlerle esnekleştiriliyor!

Ders başı ücret alan, hiçbir güvencesi bulunmayan, sigorta primleri eksik yatırılan ücretli öğretmenler; ya da kadrolu öğretmenlerin güvencesine sahip olmayan, tayin hakkı kullanamayan sözleşmeli öğretmenlerle doldurulan okulların birer kapitalist işletmeye dönüştüğünü bilmeyen yok. Bu sistemde öğrenciler müşteri; öğretmenler de performansla, keyfi-esnek uygulamalarla-güvencesizlikle kontrol altına tutulan “kölelerdir”! Kadrolu öğretmenlik için KPSS’yi geçmek yetmez. O ünlü sözlü mülakatı da aşması gerekir. O da yetmez; kadro alabilmesi için sözleşmelilik boyunca  her türlü dayatmaya boyun eğmesi gerekir.

Baskı, denetim, mobbingle kontrol altında tutulan o öğretmenlerin yaşadıkları ruh halinin özetiyse Saadet öğretmenin arkasında bıraktığı satırlarda gizlidir.

Annesi Gönül H.’yi arayarak helallik isteyen Saadet öğretmen, intiharına ilişkin sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda şunları belirtti:

Sevdiğim seni çok seviyorum. Kendine hani hep söylerdim sen benim doktorumsun hep öylesin işte dikkat et kendine. Öğrencilerim haklarını helal etsinler gözüm gibi baktım hepsine üzülmesinler ben yapamadım mobbinge uğramaktan. Allah’a emanetsiniz canım öğrencilerim hep iyi hatırlayın beni pasta kesmiştik en son size kırmızıIı kalpli pastalar bırakıyorum. Diğer öğrencilerime de sözümdü unutmadım bir gün görüşmek dileğiyle. Allah’a emanet olun sizi her zaman seven öğretmeniniz Saadet. Her gün pamuk ipliğine bağlısınız sözünden bıktım usandım.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar