MTN Plastik’teki sendika düşmanlığına karşı eylem!

MTN Plastik’teki sendika düşmanlığına karşı eylem!

MTN Plastik’te çalışan 25 işçi, LASTİK-İŞ Sendikası’na üye oldukları için işten atılmalarına karşı fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

Fabrikada örgütlenen Lastik-İş, gerekli çoğunluğu sağlayarak 22 Mayıs tarihinde Çalışma Bakanlığı’na toplu sözleşme yetkisi için tespit başvurusu yaptı. Bu gelişme üzerine patron işçilere adeta savaş açtı. E-devlet şifrelerini istedi, işçiler şifrelerini vermeyerek, bu tutumun yasadışı bir tutum olduğunu hatırlattılar.

Yıldırma, korkutma ve karalama ile işçileri sindiremeyen fabrika yönetimi, bu defa ekonomik baskı uygulamaya kalkıştı. Siyasal iktidar tarafından patronlara geçici olarak tanınan ‘ücretsiz izne çıkarma’ hakkını beklendiği gibi kötüye kullanarak, işçileri cezalandırmaya çalıştı. Birçok işçiyi ücretsiz izne çıkardı ve ekonomik açıdan zor durumda bıraktı.

Bu yolla da sonuç alamayınca sözümona yasaklanmış olmasına rağmen işçi çıkarmaya başladı.

Hem de yıllardır fabrikada çalışan işçileri hiçbir haktan yararlanmamaları için o ünlü ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları’ gerekçesiyle yaptı bunu.

Bugün fabrika önünde yapılan basın açıklamasında konuşan LASTİK-İŞ Çerkezköy Bölge Temsilcisi Mehmet Gencay, süreci anlattıktan sonra savcılığa gerekli başvuruları yaptıklarını dile getirerek, “MTN çalışanları bir gecede nasıl ‘ahlaksız ve kötü niyetli’ oldu? İşveren bu uygulamanın haklılığı konusunda kimseyi ikna edemez. Kamu organlarını, İŞKUR yetkililerini, Çalışma Bakanlığı müfettişlerini acil olarak göreve çağırıyoruz. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığını da yaptığımız suç duyurusunu hemen işleme almaya davet ediyoruz. Burası muz cumhuriyeti midir? Çerkezköy’de Türkiye Cumhuriyeti yasaları geçerli değil midir? Bir kez daha yasaları uygulamakla ve kamu düzenini sağlamakla görevli tüm makamları, savcılıklar dahil, artık sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. MTN’de yaşanan bu baskılar ve işçi kıyımı bardağı taşıran son damladır. Bu olay karşısında hiç kimseye kayıtsız kalamaz; görevlerinin ve sorumluluklarının bilincinde olan hiçbir makam bu olaylara karşı gözlerini ve kulaklarını kapayamaz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar