Mücadelede önde olan Kirazlıyayla kadınları gözaltında!

Mücadelede önde olan Kirazlıyayla kadınları gözaltında!

Bursa Kirazlıyayla köylüleri Lübnanlı maden şirketi Meyra’nın şikayetiyle bu sabah gözaltına alındı. Gözaltına alınan beş kadın dört erkeğin ifadeleri alındıktan sonra kadınlar gözaltına alınıp savcılığa sevkedildi

Bursa Kirazlıyayla’da Lübnanlı maden şirketi Meyra’nın cevher zenginleştirme ve atık tesisine karşı mücadele eden beşi kadın dokuz köylü bugün sabah erken saatlerde ifadeye çağrıldı. İfadenin ardından beş kadın gözaltına alınıp savcılığa sevkedilirken, dört erkek serbest bırakıldı.

İfadelerini ardından gözaltına alınarak savcılığa sevkedilen Gülizar Canbaz, Emine Çip, Hatice Kara, Nermin Çetin ve Kaniye Karasu isimli kadınların, doğanın yağmalanıp tahrip edilmesi anlamına gelen maden şirketine karşı en önde mücadele eden isimler olduğu belirtiliyor.

Gözaltıların dün akşam saatlerinde cevher zenginleştirme tesisinin yapıldığı bölgeye malzeme taşıyan beton mikserinin, mikserde kalan atıkları göle boşaltmasına tepki gösterilmesi olduğu belirtiliyor.

Köylülerin bahçelerini suladıkları, hayvanlarını otlattıkları gölün kirletilmesine tepki gösteren köylülerin atığın boşaltılmasını engellemek için jandarma çağırdığı, şirket yetkilileriyle tartıştıkları ve hakarete uğradıkları kaydediliyor.

Kirazlıyayla Köylüleri daha önce de defalarca jandarmayla karşı karşıya kalmış, köyleri abluka altına alınmış, gözaltı yaşamışlardı. Dün de 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle köy meydanında yapmak istedikleri kutlama jandarma tarafından engellenmiş, köye davet ettikleri Bursa Çevre Platformu, tabip odası, baro ve siyasi parti temsilcileri 14 kilometre kala durdurulunca dağ tepe yürüyerek o noktaya ulaşmışlardı.

Bugün yapılan gözaltının da bu ısrarlı mücadelenin kırılmasına dönük bir gözdağı olduğu aşikar. Kadınların kitlesel katılımıyla gerçekleşen mücadelede kadınların hedef olmasıysa şaşırtıcı değil!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar