‘Muhafazakar kadın AVM’sini erkekler açtı

‘Muhafazakar kadın AVM’sini erkekler açtı

“Dünyanın ilk muhafazakar ve kadın AVM’si” diye belirtilen Zeruj Port AVM’nin açılış töreninde kurdeleyi erkekler heyeti kesti

Dinin kapitalist piyasa ekonomisinin dolaysız aracı haline getirilmesinin ve kadınların toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi alışverişte de ayrıştırılarak tüketime kışkırtılmalarının simgesi olan “muhafazakar hassasiyetlere sahip kadınlara yönelik” AVM, açılışını yaptı.

İstanbul Zeytinburnu’nda 10 bin metre karelik dev bir alana kurulan ve tanıtımında “Dünyanın ilk muhafazakar ve kadın AVM’si” diye belirtilen Zeruj Port AVM’nin açılış törenindeyse kurdeleyi hiç de şaşırtıcı olmayacak şekilde erkeklerden oluşan bir heyet kesti!

Kadınlara dönük olduğu iddia edilen AVM’nin kurdelesinin içlerinde sadece Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Özkaymaz’ın olduğu bir erkekler heyetiyle kesilmiş olmasıysa böyle bir girişimin mantığını teşhir eden ironik bir fotoğraf oluşturdu.

İlk reklamlarında AVM’nin sadece kadınlara hizmet vereceği propaganda edilse de anlaşılan o ki “muhafazakar” erkekler eşlerinin tek başına alışveriş yapmasını içlerine sindiremeyecekleri dikkate alınarak bu yaklaşım değiştirildi.

Bunun dikkate alınmasıyla olsa gerek tanıtım bülteninde “Zeruj Port AVM dünyanın ilk muhafazakar ve kadın temalı alışveriş merkezidir. Ama erkeksiz bir AVM değildir. Zeruj Port AVM’nin kapıları kadın erkek, muhafazakar ya da muhafazakar olmayan tüm halkımıza açıktır” ifadelerine yer verildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar