Mülteci kadınlardan 8 Mart eylemi: Sınırları açın!

Mülteci kadınlardan 8 Mart eylemi: Sınırları açın!

Pazarkule Sınır kapısında insanlık dışı koşullarda bekletilen mülteci kadınlar, çocuklarıyla birlikte 8 Mart eylemi gerçekleştirdi

Türkiye’nin yayılmacı hayallerle İdlip’teki gerilimi tırmandırması ve en az 33 askerin hayatını kaybetmesinden sonra AB’li emperyalistler üzerinde destek basıncı oluşturmak için şantaj unsuru olarak kullandığı mülteciler, günlerdir bekledikleri sınır kapısında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Savaşın ve göç yollarının en ağır yükünü taşıyan kadınlar, insanlık dışı koşullarda günlerdir bekletildikleri Pazarkule Sınır Kapısı’nda çocuklarıyla birlikte gerçekleştirdikleri yürüyüşte, “Bizi öldürmeyin, biz insanız” dedi.

Yunanca, Türkçe, İngilizce ve Arapça yazdıkları dövizlerle sınır kapısında 8 Mart’ı kutlayan mültecilerin bu eylemi BBC Türkçe tarafından fotoğraflandı.

Yürüyüşte, kız çocukları anneleriyle birlikte yürürken, erkekler de alkışlarla eyleme destek verdi.

Mülteciler, Türkçe, Yunanca, İngilizce ve Arapça “8 Mart” yazan kartonlardan hazırlarken, bir çocuğun üzgün surat emojisiyle taşıdığı “Bizi öldürmeyin, biz insanız” yazılı mesaj ise dikkat çekti.

Yunanistan devleti ve ırkçı faşistlerinin sınır kapılarında bekleyen mültecilere dönük saldırganlığı da Yunan halkının sahiplenici eylemleri de devam ediyor. Bu süreçte biber gazı ve gerçek mermilerle yapılan saldırıda üç mülteci hayatını kaybetmiş, bu sabahki saldırıda da üçü yaralanmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar