Munzur Dağları için imza kampanyası

Munzur Dağları için imza kampanyası

Munzur Dağları’nın maden sahası ilan edilmesine karşı change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı

Maden ve inşaat patronlarının kendisi gibi hareket eden AKP’li devlet dağları-taşları-ormanları-temiz su kaynaklarını-bitki örtüsünü-doğal yaşamı yağma ve talana açmaktaki sınır tanımazlığında gemi azıya almış durumda. Şimdiye kadar birçok kere maden sahası ilan edilmek istenen, fakat pratiğe geçirilmeyen Munzur Dağları da bu açgözlülüğe açılıyor. 145 maden arama ruhsatının verildiği açığa çıkan Dersim’de devasa bir alan bu siyasetle yok edilmek isteniyor.

Endemik bitkilerin, tarihi mekanların, temiz su kaynaklarının ve doğal yaşam alanlarının bulunduğu Munzur Milli Parkı’nı da kapsayacak 43 bin hektarlık alanda altın-bakır-gümüş gibi madenlerin aranması için ruhsat dağıtan AKP’li devlet, bu politikayla aynı zamanda özel bir tarihsel anlamı olan Dersim’i de yok etmeyi hedefliyor.

HES’lerden sonra gündeme getirilen madenlere karşı gerek Dersim halkının gerekse duyarlı toplumsal kesimlerin tepkileri devam ediyor. Son olarak Munzur Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.

Change.org sitesindeki imza kampanyasında bölgedeki içme suyu kaynağı ve endemik bitki çeşitliliği nedeniyle karardan vazgeçilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı yapıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar