Musa Orhan önergesi ‘yaralayıcı’ bulunarak iade edildi

Musa Orhan önergesi ‘yaralayıcı’ bulunarak iade edildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 18 yaşındaki İpek Er hastanede yaşam mücadelesi verirken Adalet Bakanı’na sunulan soru önergesini, Er’in ölümünden günler sonra ‘kaba ve yaralayıcı’ bularak iade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca‘nın 18 yaşındaki İpek Er’e ‘nitelikli cinsel saldırı’dan yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’ın serbest bırakılmasına ilişkin Adalet Bakanlığı’na sunduğu önerge, ‘yaralayıcı‘ bulunarak işleme konulmadı. Milletvekiline geri gönderilen önergenin ‘düzeltilmesi‘ istendi.

İpek Er’e tecavüz eden, alıkoyan, başka erkeklere pazarlamaya kalkışan ve tüm bunları yaptığı gerek Adli Tıp Kurumu’nun raporu gerekse genç kadının geride bıraktığı mektupla kanıtlanmış olan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuklanmaması için özel çaba sarfedilmesi, tutuklanmak zorunda kalınmasına da sadece 1 hafta göz göz yumulabilmesi Kürt halkı, kadınlar ve vicdan sahibi insanlar açısından yaralayıcı değil, ama bu gerçeğin adının konularak sorulması yaralayıcı!

İpek Er yaşadıklarını geride bıraktığı mektuba yazıp, intihar etmesinin ardından hastanede yaşam mücadelesi verirken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlandırması istemiyle soru önergesi veren HDP Batman Milletvekili Uca, önergede “Ülkemizde, kadınlara ve çocuklara yönelik, tecavüz, taciz ve şiddetin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde tecavüz failinin serbest bırakılması, bu tür suçların daha da artmasına neden olmayacak mı? Cezasızlığın, suça meyilli kişileri cesaretlendirmesi söz konusu değil midir? Son dönemde Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı illerde Uzman Çavuşların işledikleri istismar suçları tesadüf müdür? Kürt illerinde yaşanan istismarlara göz mü yumulmaktadır?“ sorularını yöneltmişti.

Uca’nın İpek Er’in hastanede yaşam savaşı verdiği sırada failin cezalandırılması talebiyle verdiği soru önergesine Er’in hayatını kaybettiği 18 Ağustos’tan günler sonra, 14 Eylül’de yanıt verilirken, önergenin ‘kaba ve yaralayıcı‘olduğunu belirten Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Bakan Gül’e yönlendirilen soru önergesini Batman vekiline iade etti. Şentop, “Kürt illerinde yaşanan istismarlara göz mü yumulmaktadır?“ sorusunu kaba ve yaralayıcı bularak, önergenin ‘yeniden düzenlenmesi durumunda’ işleme konulabileceğini bildirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar