Mustafa Koçak’a Mengele’yi aratan işkenceler!

Mustafa Koçak’a Mengele’yi aratan işkenceler!

Bir itirafçının çelişkili ifadelerinden yola çıkılarak savunma yapmasına bile izin verilmeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak’ın zorla müdahale sırasında doktorlar, polis ve cezaevi yönetimince sistematik işkenceye maruz bırakıldığı öğrenildi.

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucu direnişi gerçekleştiren ve 254. gününde zorla Şakran Cezaevi Kampüsü Hastanesi’ne kaldırılan ve dün gece Kırıklar Cezaevi’ne kaçırılan Mustafa Koçak’la görüşme gerçekleştirebilen avukatı Ezgi Çakır, müvekkilinin 5 gün boyunca nasıl bir işkenceye maruz bırakıldığını video paylaşımla kamuoyuna anlattı.

Halkın Hukuk Bürosu Twitter hesabından yayınlanan videoda Çakır, Mustafa’nın direnişinin 254. Gününde hücresinden zorla sandalyeye bağlanarak çıkarıldığı, sürüklenerek Cezaevi Kampüs Hastanesi’ne götürüldüğü ve burada başhekim Metin, dahiliyeci Ali ve ismini bilmediği başka doktorlar tarafından Mengele’yi aratacak işkencelere maruz kaldığını anlattı.

Koçak’a bilincinin açık olması ve müdahaleyi kabul etmediğini söylemesine rağmen 73 serumun takılmaya çalışıldığını, bu serumların hepsinin patladığını, kolları ve bacaklarının bu nedenle morluk içinde kaldığını anlatan Çakır, dişleriyle serumları çektiği için kafasının da kelepçelendiğini, elleri ve ayaklarına 8’er kelepçe takıldığını, vücudu ve kafasının halatlarla bağlandığını, sesi duyulmasın diye ağzına bir şeyler tıkıştırıldığını ifade etti.

Bu işkenceler sırasında polisin, cezaevi müdürü ve görevlilerinin de odada bulunduğunu, yer yer onların da işkenceye dahil olduklarını, anüsüne cop sokularak tacize maruz bırakıldığını, küfür ve hakaretlere uğradığını, kendisine “seni sakatlayıp bırakacağız” dediklerini aktardı.

Çakır, Koçak’ın aile ve avukatlarıyla görüşmesi hijyen ve bağışıklık sisteminin zayıflığı bahanesiyle reddedilmesine rağmen 5 gün boyunca altına yaptığını ve temizlik yapılmadığını anlattı.

Mustafa Koçak’ın direnişini sürdürdüğünü ve dışardaki kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptığını belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar