Nadira kaçak olarak çalıştırılıyormuş!

Nadira kaçak olarak çalıştırılıyormuş!

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışırken, 23 Eylül akşamı Ünal’ın silahıyla intihar ettiği iddia edilen Nadira Kadirova’nın da birçok göçmen kadın gibi kaçak işçi olarak çalıştırıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1996 doğumlu Kadirova’nın çalışma izni yok ve Şirin Ünal’ın yanında sigortasız çalışıyordu. Yani 23 yaşındaki Nadira, Şirin Ünal tarafından “kaçak” statüsünde çalıştırılıyordu. Belgeye göre Göç İdaresi, Nadira’nın Türkiye’de kalması için “Kısa dönem turizm amaçlı” ikamet izni verdi. Bu süre, 17 Ocak 2019’da başlarken, 17 Ocak 2020’de dolacaktı. Nadira’nın ne kadar maaş aldığı ise öğrenilemedi.

Nadira’nın ölümü üzerindeki sayısız şüphe ortada dururken ve savcılık günler sonra tenezzül edip “soruşturmada her şeyi kitabına göre yürütüyoruz” açıklaması yaparak içimize su serperken (!), ortaya çıkan bu gerçek bile çok şey anlatıyor. “Bir milletvekilinin evinde bile kaçak işçi çalıştırılıyorsa gerisini varın siz düşünün” demek bunlardan biri…

Binlerce Türkmen-Özbek-Azeri-Kırgız-Ermeni kadın gibi Nadira da oturumunun olmamasının tepe tepe kullanıldığı işçilerdendi. Her türlü güvenceden yoksun çalıştırılıyordu. Bu işçilerin hemen hepsi çalışır, ücret alamaz! Çalıştığı yerde her türlü baskıya, tacize maruz kalır; ama seslerini çıkaramaz. Çünkü oturumları yoktur! Çünkü pasaportları onları getiren kişiler ya da çalıştıran şahısların elindedir.

Nadira gibi biraz daha şanslı olanları milletvekilliği gibi bir titr taşıyanların evlerinde temizlik-yemek-hasta bakım işlerinde çalışırlar. Ama oralarda bile “kaçaklıkları” tepe tepe kullanılır. Tacize uğrarlar, kendi deyimiyle “gariban” oldukları için her türlü aşağılama ve baskıya maruz kalırlar.

Sonlarının Nadira gibi ya cinayet ya da intihara sürükleyerek işlenen dolaylı cinayetlerdeki gibi ölüm olabilir; kimsesiz-gariban kadın-işçi ölümleri! Sorgusuz-sualsiz…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar