Nadira Kadirova dosyası kapatıldı!

Nadira Kadirova dosyası kapatıldı!

AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül 2019 tarihinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden ve intihar ettiği söylenen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.

Eskinin askeri, şimdinin AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül 2019 tarihinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden ve intihar ettiği söylenen Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soruşturmada, takipsizlik kararı verildi.

Henüz Nadira’nın ölümüne ilişkin otopsi raporu bile yayınlanmamışken, Nadira’nın elindeki swap izinde, atış bulgularına rastlanamamışken, tanıkların Nadira’nın patronu tarafından tacize uğradığı yönünde ifadeleri ve Nadira’nın ölümünden 2 gün önce arkadaşına bu içerikte bir mesaj yolladığı gerçeği ortada dururken soruşturmada takipsizlik kararı verilmiş olması; kadın katilleri konusundaki devlet yaklaşımının, “arkası sağlam” bir “şüpheli” sözkonusu olduğunda daha çıplak bir şekilde konuştuğunu gösteriyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, kararla ilgili değerlendirmede, genç kadının olaydan önce odanın kapısını içeriden kilitlediği, odada yalnızken daha önceden sakladığı Ünal’a ait silahı ateşleyerek intihar ettiği öne sürüldü.

Kararda, “Kadirova’yı intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intihara yardım eden kişi ya da kişilerin bulunmadığı anlaşılmıştır. Olayda bir başkasına atfı kabil herhangi bir kast, kusur ya da ihmalin bulunmadığı değerlendirilmiştir” denildi.

Kadirova’nın ölümünün üzerinden yaklaşık altı ay geçmesine rağmen otopsi raporu açıklanmazken, mahkemenin takipsizlik kararı ise dikkat çekti.

Nadira’nın elinde atış izine rastlanmamıştı

Öte yandan Nadira Kadirova’nın ailesinin avukatı Birol Öztürk, “Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira’nın elindeki swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtiliyor” demişti.

Bu arada Nadira’nın oturma izni olmadığı ve Ünal’ın evinde kayıtdışı olarak çalıştırıldığı da açığa çıkmıştı.

‘Ünal tarafından tacize uğradım’

Kadirova, bakıcı olarak çalıştığı Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, 23 Eylül akşamı yaşamını yitirmişti. Ankara Emniyet Müdürlüğü, olayın ‘silahla gerçekleştirilmiş bir intihar‘ olduğunu açıklamıştı. Kadirova’nın yakın bir arkadaşı, olaydan önce genç kadının kendisine, milletvekili Ünal’ın tacizine uğradığını söylediğini öne sürmüştü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar