Namet’te korona ürkütücü boyutlara ulaştı!

Namet’te korona ürkütücü boyutlara ulaştı!

Yaklaşık 900 işçinin çalıştığı Namet’te 170 işçi korona oldu, üretime devam eden fabrikada işçiler “hepimize test yapılsın” talebiyle eylemler yapsa da bu talepleri kabul edilmedi!

Sanayi havzaları ve işçi mahalleleri koronavirüs üsleri olmaya devam ediyor. Bu bölgelerden biri de Kocaeli. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bile başka kentlerin yanısıra Kocaeli’yle ilgili olarak da -sanayi-işçi bağlantısı kurmadan elbette-uyarılarda bulunma gereği duydu. Son bir ayda Kocaeli’nde, günlük ortalama vaka sayısının 78, son bir haftada günlük ortalama vaka sayısının 91, son 3 günde ortalama vaka sayısının da 113 olduğunu kaydeden Koca, artışın devam ettiğini aktardı.

Bu artışla üretim alanları ve işçi mahalleleri arasındaki ilişkiyi açık edense bazı fabrikalarda artık saklanamaz hale gelecek düzeye ulaşan vaka sayıları oluyor. Türkiye’nin sayılı et ve et ürünleri üreticisi, Çayırova Akse Mahallesinde bulunan Namet fabrikası bunun son örneğidir.

900 işçinin çalıştığı fabrikada 170 işçinin korona kaptığı, işçilerden durumları iyi olmayanların Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fatih Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, daha hafif olanlar ise Muallimköy’de bulunan KYK yurdunda karantina altına alındı. Bu arada yurda yerleştirilen işçilere düzenli yemek verilmediği de öğrenildi.

Tüm işçilere test talebi reddedildi!

Hastalık bu denli yayılmışken üretime devam edilen fabrikada geçtiğimiz cuma gününden başlayarak eylem yapan işçiler fabrika yönetiminden hepsine test yaptırmasını talep ettiler. Fakat kısmi önlemler alarak üretimi sürdüren Namet yönetimi, şaşırtıcı olmayacak biçimde kabul etmedi! Zaten korona olduğu tespit edilen işçiler için de fabrika yönetimi test yaptırmamıştı. Çalışmaya devam eden işçiler, arkadaşlarının belirtiler göstermesi üzerine kendi olanaklarıyla test yaptırdıklarını, bunu bile izin vs. sorunları nedeniyle zar zor gerçekleştirebildiklerini anlatıyor.

Hani Kocaeli’nde 5 bin kapasiteli korona laboratuvarı vardı!

Hani Kocaeli’nde işçiler için 5 bin kapasiteli korona laboratuvarı kurulmuştu ve işçiler güvende olacaklardı! Gerçi daha sonra öğrendik ki ihalesi yandaşlardan birine verilen bu laboratuvar patronlardan işçi başına 20 TL istermiş! Namet patronu da bu parayı ödemekten kaçındığından olsa gerek hastalık belirtisi gösteren işçilere test yaptırmadığı gibi üretimin devamını mutlaklaştıran yaklaşımıyla salgın bu denli yaygınlaşmışken bile kısmi önlemlerle üretimi sürdürmeye, işçilerin “hepimize test yapılsın” talebini reddetmeye devam etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Ekrem
    25/06/2020, 15:35

    25 haziran itibarı ile virüs bulaşan çalışan sayısı 283.
    Üstelik virüs bulaşanlara pazartesi işe başlanacak diye talimat yollamışlar.

    YANIT

İlgili yazılar