Natali Avazyan hakkında yakalama kararı

Natali Avazyan hakkında yakalama kararı

İnsan hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan için, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlardan oluşan 50 sayfalık bir iddianame hazırlanarak, hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her sözünü direktif addeden savcı ve polisler sosyal medya hakkındaki son konuşmasından da görev çıkararak düğmeye basmakta gecikmedi. Bu seferki sosyal medya avcılığının perdesi insan hakları savunucusu ve eylemcisi Arlet Natali Avazyan’la açıldı, arkasının nasıl geleceği malum.

Ağabeyinin evini basan polislerin kendisini aradığını sosyal medya hesabından paylaşan Avazyan’ın iddianamesinde sosyal medya paylaşımları ve insan hakları alanındaki faaliyetleri dışında herhangi bir iddia ya da bilgi yer almadığı belirtiliyor.

İddianamede, Avazyan’ın Hilal Kaplan’ın muta nikahının yasalaşmasıyla zinanın önlenebileceği önerisini (2017 yılında) Twitter hesabından yorumsuzca paylaşması bile yer alıyor.

Polislerin kendisinin adresini bildiği halde ailesinin ve çevresindekileri rahatsız etmesine tepki gösteren Natali Avazyan, Adana Emniyet Müdürlüğü’ne Adana Baro Başkanı ile birlikte gideceğini duyurdu. Avazyan kendisine açılan soruşturmayla ilgili sosyal medya hesabından bilgi paylaşırken, “Annem Adanalı, babam Malatyalı dediğim için de hakkımda soruşturma açmışlar…” diye yazdı.

Avazyan, twitter adresinden paylaştığı videoda şunları söyledi:

Hakkımda yakalama kararı çıkmış, bu sabah abimin evini basmışlar İstanbul’da emniyet güçleri. Ama ben Adana’ya annemi ziyarete gelmiştim. Burada rahatsızlanınca doktorlar yolculuk yapmama izin vermediler. Zatürreeyim, böbrek yetmezliğinden dolayı tansiyonum çok yükseliyor. Devletimiz attığım her tweet’i hakaret olarak görmüş. Herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Özellikle CHP’li milletvekillerine, belediye başkanlarımıza, beni arayan herkese, tweet atan herkese çok teşekkür ederim. Umarım sağlıklı, iyi günlerde tekrar birlikte oluruz.

Avazyan hakkında böyle bir soruşturma açılması, yakalama kararı çıkarılması ve ailesinin rahatsız edilmesi sosyal medyada büyük bir tepkiye neden oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar