“Neden iş kazası denilmeli?” sorusunu yanıtlamayan eleştiriler

“Neden iş kazası denilmeli?” sorusunu yanıtlamayan eleştiriler

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi, TKİ’nin Armutçuk Müessesi’nde 17 Temmuz’da 500 kotta tavandan başına taş düşmesi sonucu hayatını kaybeden 25 yaşındaki Yunus Oku’nun ölümünün iş cinayeti olarak tanımlanmasını eleştiren bir açıklama yaptı!

TMMOB Maden Mühendisleri Odası (MMO) Zonguldak Şubesi 47. Dönem Yönetim Kurulu, 17 Temmuz’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Armutçuk İşletme Müessesi yeraltı kömür ocağında, 500 kotta tavandan başına taş düşmesi sonucu hayatını kaybeden 25 yaşındaki Yunus Oku’nun ölümünün iş cinayeti olarak tanımlanmasını eleştiren ve yaşananın bir iş kazası olduğunu söyleyen bir açıklama yaptı.

MMO Zonguldak Şubesi’nin hayatını kaybeden işçinin adını bile anmayıp, ölüm nedenine dair tek satır etmediği açıklamasıyla neredeyse eşzamanlı olarak TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde gece vardiyasında yine başına taş düşmesi sonucu 29 yaşındaki maden işçisi Fatih Kafkas hayatını kaybetti. MMO Şubesi mesleki kayırmacılık ve körleşmeyle yaptığı açıklama ölümü “iş cinayeti” olarak tanımlayanlar sadece eleştirilmedi, aynı zamanda şu ifadelerle hedefe de çakıldı:

Kaza sonrası, özellikle ulusal basının bir kısmında kazanın nitelendirilmesinde; araştırma yapılmadan, incelenmeden iş cinayeti ile eşleştirilmiş olup, bu eşleştirme madencilik çevrelerinde tepkilere neden olmuştur. Kazanın oluş şeklini araştırmadan, nedenlerini incelemeden ve bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmuş, kaza sonrası senaryolar üretilip, iş kazası denilecek olaya kısa yoldan iş cinayeti yaftası vurulmuştur. Bazen bir olayın önemini ortaya koymak veya belirli bir hedef kitlenin dikkatini güçlü bir şekilde çekmek için “cinayet, cinayet gibi” tanımlama yapmak kolaycılıktan başka bir şey değildir.

“İş cinayeti” diyenleri “kolaycılık” ya da “kitlenin bir olaya dikkatini çekmek için” yapılan bir hile manasına gelen cümlelerle eleştiren MMO şubesi, açıklaması boyunca neden iş kazası denilmesi gerektiğine dair tek bir satır etmezken, iş cinayeti diyenlerin denetimlerden sorumlu olan mühendisleri “üzdükleri” üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu yaklaşımı sergileyen aynı oda açıklamasının girişindeyse “Zonguldak’ ta yapılan yeraltı kömür madenciliği; doğası gereği özellik arz eden, tümü birbirine bağlı olan ve herhangi bir olumsuz durumun zincirleme olarak birbirini tetikleyebilecek riskleri içeren, bu riskleri en aza indirebilmek için bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en zor ve riskli işkolları arasındadır” gibi cümlelerle yapılan işin ciddiyetini olduğu kadar denetimin önemini de vurgulasa da buna rağmen “uzman” olarak” neden iş cinayeti denilemeyeceğini anlatmaya tenezzül etmedi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), MMO Zonguldak Şubesi’nin bu açıklamasını sosyal medya hesabından paylaşarak “takdirinize bırakıyoruz” dedi.

Açıklamanın çelişkilerini, yanıtlamadığı soruları da şu paylaşımlarla teşhir etti:

Hatırlatma: “İSİG Meclisi; bütün iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilir olduğunun bilinciyle, yaşanan işçi ölümlerini ‘iş kazası’ olarak değil ‘iş cinayeti’ olarak tanımlar. Bu noktada işçilerin sağlığının her türlü ekonomik çıkardan, büyümeden önce geldiğini savunur++

 

Çalışma ortamında emekçilerin ölümünün, sakat kalmasının, psikolojik ve fizyolojik sağlıklarını kaybetmelerinin gerçek nedenini, emeği sadece artı değer elde etme aracı olarak gören, emekçiyi bütünsel bir insan olarak kabul etmeyen kapitalist sistem olduğunu tespit eder.

 

1.Ekleme: Açıklamada bahsi geçen ama bilgisi verilmeyen ‘maden emekçisi’ 25 yaşındaki Yunus Oku, -500 kotta tavandan taş düşmesi sonucu hayatını kaybetti, TTK’da işe başlayan yeni işçilerden, Belen Köyü’nden…

 

2.Ekleme: Bugün TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde gece vardiyasında yine başına taş düşmesi sonucu 29 yaşındaki maden işçisi Fatih Kafkas hayatını kaybetti… Şube yönetimi yine benzer bir açıklama mı yapacak?

 

3.Ekleme: Bizler yaşanan bu ölümlere dair iş kazası, iş cinayeti vb. kavramları kullanmamıştık ama bu ölümün ‘iş cinayeti’ olarak nitelendirilmesi ‘madencilik çevrelerinde’ tepkiye neden oluyormuş. Kavramı sürekli kullanmak ‘yaftalamak’ ‘kolaycılık’ vb. oluyormuş…

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar