Neoliberal liderler neden yargılanmalı?..

Neoliberal liderler neden yargılanmalı?..

Sorun tek başına Bolsonaro’nun hatta Brezilya’nın suçu bile değildir. Sorun neoliberal hükümetlerde, ABD, İngiltere, Hindistan ve diğer hükümetlerde, kâr amaçlı şirketlere ve milyarderlere olan taahhütlerinin kendi yurttaşlarına veya kendi kurumlarına olan taahhütlerini hayli geride bırakan hükümetlerde aranmalıdır. Brezilya gibi ülkelerde tanık olduklarımız insanlık suçudur.

Ülkelerini Covid-19’dan korumada başarısız olan neoliberal liderler neden yargılanmalı

Noam Chomsky – Vijay Prashad

Brezilya’nın Manaus kentinde Covid-19’a yakalanan hastaların solunum yetersizliğinden ölümüne yol açan felaketten haftalar önce yerel ve federal hükümet yetkilileri oksijenin bitmek üzere olduğu konusunda uyarılmıştı. Hiçbir çağdaş devlet – Brezilya gibi- bu uyarılar geldiğinde hiçbir şey yapmadığını ve sebepsiz yere kendi yurttaşlarının ölümüne izin verdiğini itiraf etmek zorunda kalmamalıdır.

Bir Yüksek Mahkeme hakimi ve başsavcı, hükümetin görevini yapmasını talep etmiş ama bu Jair Bolsonaro hükümetini harekete geçirememiştir. Başsavcı Jose Levi do Amaral’ın ayrıntılı raporunda da belirttiği gibi bu hikayede geçen her şey özelleştirmenin ve beceriksizliğin yarattığı çürümeyi açığa çıkarır. Yerel sağlık görevlileri oksijen kıtlığının eli kulağında olduğunu Ocak ayının ilk günlerinde biliyorlardı ama onların uyarıları etkili olmadı. İşi oksijen temini olan bir özel girişimci, Covid-19’a karşı savaşın bu hayati unsurunun söz konusu kentte bitmesinden 6 gün önce hükümeti bilgilendirmişti. Bu girişimcinin bilgilendirmesinden sonra bile hükümet hiçbir şey yapmadı. Hükümet daha sonra -tüm bilimsel önerilere rağmen- koronavirüste erken tedavinin işe yaramadığını söyleyecekti. Bolsonaro hükümetinin duyarsızlığı ve beceriksizliği, başsavcı Augusto Aras’ın özel soruşturma açmasına yol açtı. Bolsonaro’nun eli ayağına dolandığı sırada Venezüella hükümeti dayanışma adına Manaus’a oksijen gönderdi.

Hükümetin özelleştirme, beceriksizlik ve vurdumduymazlık karışımından oluşan zehrinin neden olduğu son gelişme, Brezilya sağlık sendikalarının Jair Bolsonaro aleyhine Temmuz ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (ICC) açtığı davayı güçlendirmiş olmalıdır. Fakat sorun tek başına Bolsonaro’nun hatta Brezilya’nın suçu bile değildir. Sorun neoliberal hükümetlerde, ABD, İngiltere, Hindistan ve diğer hükümetlerde, kâr amaçlı şirketlere ve milyarderlere olan taahhütlerinin kendi yurttaşlarına veya kendi kurumlarına olan taahhütlerini hayli geride bırakan hükümetlerde aranmalıdır. Brezilya gibi ülkelerde tanık olduklarımız insanlık suçudur.

Boris Johnson, Donald Trump, Jair Bolsonaro, Narendra Modi ve diğerlerinin hükümetlerinin COVID-19 enfeksiyonu zincirini kırmadaki mutlak başarısızlığını soruşturmak için bir halk mahkemesini teşvik etmenin zamanı geldi. Böyle bir mahkeme, bu devletlerin olay yerini gizlice kurcalamasına izin verilmemesini sağlayacak gerçeğe dayalı bilgileri toplayacaktır. Bu mahkeme, insanlık politik olarak biraz soluklanabildiği zaman kendisine karşı işlenen bu suçun adlî incelemesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sağlam bir temel sunacaktır.

Hepimiz öfkeli olmalıyız. Lakin öfke yeterince güçlü bir sözcük değil.

Noam Chomsky – Vijay Prashad’nin makalesi, Counterpunch‘un 22 Ocak 2021 tarihli sayfasındaki “Why Neoliberal Leaders Who Failed to Protect Their Countries From COVID-19 Must Be Investigatedbaşlıklı yazısından Alınteri Çeviri Ekibi tarafından çevrilmiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar